Altın Gibi Bir Marka: Çınar Halı
 
 
1935 yılında Hayrullah Çınar tarafından Kayseri’de kurulan Çınar Halı, bugüne kadar dokuduğu nadide halılarla ve şimdiye dek denenmemiş tasarımlarla Türk Halı Sektörü'ne büyük katkılarda bulunmuştur

 

1935 yılında Hayrullah Çınar tarafından Kayseri’de kurulan Çınar Halı, bugüne kadar dokuduğu nadide halılarla ve şimdiye dek denenmemiş tasarımlarla Türk Halı Kültürüne önemli katkılarda bulunmaya devam ediyor.

Kalite ile sanatı birleştirerek, Türkiye’nin sahip olduğu bu kültürel mirası gelecek kuşaklara taşımayı kendilerine görev edinen Çınar Halı bir çok ilke imza atmanın haklı gururunu yaşıyor

 

Çınar Halı bugün, 14000m2 kapalı alana kurulu entegre tesisleriyle bir dev işletmecilik haline dönüşmüş; ve gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında aranılan bir marka haline gelmiştir.

 

Carpetrium olarak, Türk Halı sektöründe ulu bir çınar olan Çınar Halı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çınar ile keyifli bir röportaj yaptık.

 

 

 

 

Carpetrium: Mehmet Bey sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

 

Çınar Halı’nın temeli 1935 yılında Hayrullah Çınar tarafından Kayseri’de atıldı. Çınar Halı bir aile şirketi olarak kuruldu. . Hayrullah Bey, 1975 yılında firmayı biz oğullarına devrederek aktif ticaretten çekildi. 1981 den sonra Çınar Halı dünyaya açılmaya başladı. Çınar Halı bugün ikinci kuşak sahipleri Mehmet Çınar ve Hasan Çınar tarafından yürütülmektedir.

 

2007 yılında birbirinden büyük başarılara imza attık. .Dünyanın en büyük çift düğüm ipek halısı, Çınar Halı tarafından üretildi. Ayrıca Altınlı halı üreterek başka bir ilke imza attık. 24 ayar has altın kullanılarak dokunan Kaftan ve İsa’nın son akşam yemeği temalı halıların bir diğer önemli özelliği de eşi olmayan tek örnek olmalarıdır. Yine dünyanın en ince çift düğün ipek halısını üreterek koleksiyonumuza kattık.

 

Türk el halı sanatını ve Çınar ailesinin geleneğini gelecek kuşaklara bırakmak amacıyla nadide bir halı üreterek Dolmabahçe Sarayı’na armağan ettik.. 35 m2 büyüklüğündeki, 140 kg.ağırlığındaki, 16 renk iplikle, santimetrekarede 64 düğüm olarak üretilen ve yapımında 270 kg ham ipek kullanılan Saraylı ipek halı bugün Dolmabahçe Sarayı’nda Muayede salonunun yanıbaşında yer alan bekleme ve dinlenme salonunda yer almaktadır...

 

Carpetrium: El düğümlü ipek ve yün halılarda yarattığınız farklılıklarla rakipleriniz arasından sıyrılarak dünya çapında bir üne kavuştunuz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?

 

Yıllardır türk halı kültürünü daha ileri boyutlara nasıl götürürüz anlayışı bize bu başarıyı sağladı. Çınar Halı, kurulduğu günden beri, sürekli kendini yenileyen bir firmadır. Renkleriyle, desenleriyle, tasarımlarıyla, dokuma teknikleriyle en iddialı projeleri hayata geçirmiştir. Hiçbir zaman yaptığımızla yetinmedik , hep daha ne yapabiliriz diye düşündük.

 

Bugün Türkiye’ de ve Dünya’ da bizim gibi desen porföyü, renk kataloğu olan profesyonelce çalışan ve sıra dışı işler üreten başka bir el dokuması halı yapan firma yoktur. Kalitemizden, işçiliğimizden hiçbir zaman ödün vermedik. Sektör üretimde Hindistan , Çin gibi ülkelere kayarken biz Anadolu’nun dört bir yanında atölyeler kurduk. Özel laboratuarlar ve boyahaneler kurduk.Şu anda yaklaşık 3 bin tezgahta 5 bin personel çalışıyor. Halının boyamadan yıkamaya kadar tüm alt yapısı kendi bünyemizde yapılıyor.

Carpetrium: Dünyanın En Büyük Çift Düğüm İpek Halısı Üretimini Yaptınız. Bize bu halının hazırlanma süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Çınar Halı tarafından üretilen dünyanın en büyük çift düğüm ipek halısı üç yıl süren bir emek sonucunda tamamlandı Yörenin en tecrübeli, el uyumu birbirine yakın ve en kaliteli halı dokuyanlarının dokuduğu halı için özel bir atölye ve özel bir tezgah kuruldu. Üretiminde 18 kişi çalıştı.

 

Hereke sultani koleksiyonundan olan halının her bir santimetre karesinde 64 düğüm bulunmakta. Halıdaki toplam düğüm sayısı ise 64 milyon. Halının yapımında 950 kg ham ipek kullanıldı. 8.50 x 12.00 ebadındaki halı atölyeden duvar yıkılarak çıkarıldı.

 

 

 

 

Carpetrium: Amerika’nın en değerli halı ödülü olarak kabul edilen ve sektörde Halı Oscar’ı olarak bilinen America’s Magnificent Carpet Awards (Amerika’nın En Görkemli Halısı Ödülü) nü bu yıl da Çınar Halı aldı bu ödül hakkında bilgi alabilir miyiz?

Uluslararası Atlanta Halı fuarında, Dünyanın ünlü tekstil ve tasarım uzmanları tarafından değerlendirilen halılar birkaç kategoride yarıştılar . Yarışmanın en büyük ödülü olan Tüketicinin Seçimi Ödülünü bu yıl ikinci kez aldık. Fuarda 13 kategoride yarışan dünyanın dört bir yanından gelen 200’ü aşkın halı üreticisi jürinin oylamalarıyla kategoriler arası ödüllerine sahip oldu.

 

Fuarın en büyük ödülü olan Tüketicinin Seçimi Ödülünün ise başka bir ayrıcalığı vardı.Bu ödül yalnızca jüri tarafından değil aynı zamanda fuara katılan ve ziyaret eden dünyanın en büyük halı üreticilerinin, tasarımcılarının fuar boyunca süren oylamalarıyla belirlendi.

 

Yarışmaya Sultani koleksiyonundan yeşil tonların hakim olduğu Sevgi bağı adlı halımızla katıldık. Çınar Halı desinatörleri tarafından tasarlanan bu halının bir ay boyunca tasarımı üzerine çalışıldı ve yapımı bir yılı aşkın bir sürede tamamlandı. 1.98x2.70 ebadındaki halıda desenler ton-sur-ton renk geçişleriyle yansıtıldı. Halının ana teması ise sevgi.

 

Carpetrium: Bugüne kadar klasik el halı dokumacılığının nadide halılarını üreten Çınar Halı, 2008 yılında modern tasarımlarıyla da önde gelen firmalara damgasını vurdu.BU başarının sırrına geçmişten gelen birikim diyebilir miyiz?

 

El dokuması halıda modern tasarımlar uygulayarak yine ilk i gerçekleştirdik. Modern mobilyalarına değerli el halısı arayanlar için birbirinden güzel motifler hazırladık.

 

Neogotik ve modern tarzların çizgileriyle yaratılan, Türkiye pazarına yeni giren ünlü İtalyan mobilya markası İpe-Cavalli için, özel bir koleksiyon hazırladık. Avant-garde mobilyalara uygun tasarlanan Retro line koleksiyonumuz renkleri, desenleri ve dokularıyla dikkat çekiyor. Geniş renk ve desen yelpazesiyle hazırlanan koleksiyonda modernliği şıklığı ve zerafeti yansıttık.

 

Retro line grubunda iki farklı koleksiyonumuz var.Retro Orient; tamamen geleneksel olan motiflerimiz günümüzün çağdaş dekorasyonlarına uyumlu bir anlayışla yeniden tasarlanarak hazırlandı. İpek ve yünün harmanlanmasıyla oluşan dokuda klasik desenler modern çizgilerle yorumlandı.

 

Çoçukluğumuzda kağıtları katlayıp kesip çıkardığımız motiflerden esinlenerek tasarlanan Retro Modern koleksiyonunda ise desenler ton-sur-ton renk geçişleriyle yansıtıldı.

 

Carpetrium:Tasarımlarınızda motiflerin ve figürlerin en ihtişamlı örneklerine rastlıyoruz. Bu manada halıda desenin ve motiflerin önemi nedir?

Biz halıyı her zaman bir sanat eseri gibi dokuduk ve bu bakışaçısıyla üretimimizi gerçekleştirdik. Desen başlıbaşına bir sanattır. Her desenin anlattığı bir şey vardır.

 

Son altı yılda el düğümlü ipek ve yün halılarda yarattığımız farklılıklarla rakiplerimiz arasından sıyrılarak dünya çapında bir üne kavuştuk . Bugün yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da beğenilen ve aranılan bir marka olmayı başardık.

 

Çınar Halı’nın en büyük ilham kaynağı elbette ki başta bizim tarihimiz olmakla birlikte dünya tarihi oldu. Geçmişin hazine değerindeki kumaşları, çinileri ve kaftanları, Osmanlı saraylarının süsleme sanatı, türk el sanatı, dünyada ve Anadolu’da yüzyıllar boyu yaşanmış farklı kültürlerin tarihi koleksiyonlarımızın başlıca temaları oldu

 

Halı sanattır anlayışından yola çıkarak, halıyı yalnızca bir dekorasyon unsuru olarak değil, geçmişten geleceğe dokunan değerli bir sanat eseri olarak benimsedik.

 

Dünyada ve ülkemizde tarihin sayfalarına gömülmüş ya da yaşayan tüm efsanelerinin, yaşayan dinlerinin, gözkamaştıran mekan ve manzaralarının, portrelerinin, dünyaca ünlü tabloların ilme ilme halıya işlendiği Seyrane koleksiyonumuzda halıyı zeminden duvara taşıdık.

 

 

 

 

Carpetrium: Modern tasarımlarınızda bitkisel motiflerin ve hayvan figürlerin hâkim olduğunu ’Vahşi Doğa’ koleksiyonunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Anadolu Türk Halı Sanatı’nın geçmişinde hayvan figürlü halılar oldukça rağbet görmüştür. Çınar Halı üretimine başladığı ve bu yıl içinde piyasaya sunacağı Vahşi Doğaserisinde, Türk halı sanatında oldukça yaygın olan hayvan temalarına farklı bir yorum getirerek yeni bir koleksiyon hazırladı.

 

Modern çizgiler içeren ve hayvan derilerinin desenlerinden oluşan Vahşi Doğa koleksiyonu, hayvanların dünyasında maceralı yolculuklara sürüklüyor. Koleksiyon doğa’nın vahşi tonlarını , renk-desen-doku üçgeniyle evinize getiriyor. Koleksiyonda, başta sıcak renkler olmak üzere, doğayı anlatan her renk hakim. Desenler arasında devekuşu, vatoz, krokodil, bukalemun, kobra derileri göze çarpıyor.

 

Carpetrium: Uzun süredir sektörün içinde var olan bir marka olarak yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

 

El halısı üreticiliği her zaman zorluklarla dolu olmuştur. Bir desen yakalarsınız hemen birileri kopya eder. En büyük zorluk zaten bu oldu. Fakat desen tescilinin çıkması bizi bu konuda hayli rahatlattı.

 

Şu anda benim en büyük sıkıntım yeteri kadar kalifiye personel bulamamak ve dövizdeki bu geriye gidiş. Bizim tüm harcamalarımız Türk Lirası ama satışımız döviz. Ürününüzü satıyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki döviz geriye gitmiş. Böylece yaptığınız satıştan elinize hiçbir şey kalmıyor.

 

Kalifiye personel konusuna gelince çareyi insane yatırım yapmakta bulduk. Anadolu’nun birçok yerinde atölyeler kurduk, kalifiye eleman yetiştirmek için köylerde eğitimler verdik.Şimdiye kadar 10 bin kişi yetiştirmişizdir.

 

Carpetrium : Mehmet Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz

 

Güncellenme: 06/08/2008   
11756  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim