Çim Halıda Bir Marka: Hatko
 
 
Doğal çime alternatif olarak üretilen çim halılara hayatımıza pek çok yerden girmiş bulunmakta. Futbol sahaları Tenis kortları, golf sahaları, havuz kenarları... Teknik o


Doğal çime alternatif olarak üretilen çim halılara hayatımıza pek çok yerden girmiş bulunmakta. Futbol sahaları Tenis kortları, golf sahaları, havuz kenarları... Teknik olarak futbol sahalarında, açık alanlarda, havuz kenarlarında kısacası pek çok yerde Çim halılara rastlamak mümkün Hatko sport Türkiye’de çim halı denilince ilk aklan gelen firmalardan birisi. İki yıl gibi kısa bir süre önce Osmaniye’de çim halı üretimine başlayan Hatko Sport sektörde emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bizde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) bu yıl ilk defa düzenlenen ’’Gaziantep Tekstil, Konfeksiyon ve Halı Makineleri Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı’nda ORTEKS Fuarında ziyaretçi olarak rastladığımız Hatko sport Fabrika müdürü Sezgin YILMAZ İle kısıtlı zamanda mini bir röportaj yaptık.

Carpetrium: Sezgin Bey bize HATKO hakkında bilgi verir misiniz?

Hatko Spor Teknolojileri A.Ş. 2006 yılında kurulmuş olup çok kısa bir sürede tamamladığı birçok büyük ve değerli referans projeler ile Türkiye’nin önde gelen sentetik çim üreticilerinden biri olmuştur.

Yenilikçi anlayışı ve Kalite konusundaki titizliği ve müşteri memnuniyetine dayalı felsefesi ile sektörün gelişiminde lider olmayı hedeflemektedir.

Carpetrium: Ürün gruplarınız nelerdir?

Ürün grublarımız futbol sahası, amerikan futbolu sahası ragby sahası, tenis sahas, hokey sahası, baseball sahası, dekorasyon, peysaj, havaalanı, yarış pistleri, paint ball, futsal, ve halı sahalarda kullanılan çim halıların tamamında ürün çeşitliliği bulunmaktadır.

Carpetrium: Üretmiş olduğunuz ürünlerinizin en önemli özellikleri nelerdir?

Hatko spor teknolojilerinin üretim felsefesi 3 temel prensibe ayırabilirim.

EN Kaliteli Ürün Düşük Maliyet Ürün Geliştirme

Kalite ile başlarsak; Ürünlerimizin tamamı, tüm dünyaca kabul görmüş en kaliteli hammaddeler kullanılarak, en son bilgisayar teknolojisine sahip tesislerimizde sıkı kalite kontrol prosedürleri içerisinde üretmekteyiz. Ürünlerimizi birçok uluslar arası spor federasyonunun belirlemiş olduğu kriterleri karşılayacak şekilde tasarlanmaktadır. Aynı zamanda ürünlerimiz, kalitelerinin güvence altına alınması için, dünyaca kabul görmüş, bağımsız test enstitülerince testlerini yaptırmaktayız. Tüm bunların yanı sıra toplam kalite yönetimi metodolojimiz ile Sentetik Çim ürünlerimizin kalitesi güvence altına alınmaktadır. Adım adım kalite metolojimizi şöyle sıralayabilirim.

Kalite Odaklı Yönetim Anlayışı Çalışanların Eğitimi Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Ürün Tasarımı ve Geliştirme En Yüksek Kalitede Hammadde Kullanımı Tespit Kayıt ve Çözüm esasına dayalı Ürün Kalite Prosesleri Örnek Arşivleme

Teslimat Öncesi Son Kontrol Montaj Montaj Sonrası Bakımolarak tanımlanabilir.

Ürün geliştirme ise;(Ür-ge) Hatko spor teknolojileri sporcuların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeni sistemlerin tasarımlarını yapmaktadır. Bunun yanında dekoratif ürünlerini de mimarinin ihtiyaçlarını gözeterek yapmaktadır.

Carpetrium: Çim halıların avantajları hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz?

Azaltılmış kayganlık
Hareket imkanını arttırıcı tasarım ve uygulama
Aşınmaya karşı dayanıklılık
Azaltılmış kum kullanımı
Zemin uygunluğu ve topun zıplama normu
Sakatlanma riskini azaltan uygulama
Güneş ışınına dayanıklılık
Estetik Görüntü

Doğal çimin en büyük deformasyona uğradığı iki faktör vardır. Bunlar hava şartları ve aşırı kullanımdır. Aşırı sıcak veya aşırı soğukta sentetik çim çok yüksek dayanıklılık gösterir. Aşırı kullanım ise doğal çimi çok çabuk yıpratır. Doğal çimi günde 2-3 saatten fazla kullanamazsınız. Sık kullanıldığı zaman muhakkak sorun yaratır. Ama sentetik çimin bu tür sorunları yoktur. Doğal çime göre bu konuda yüzde 100 avantajlıdır. Yağmurlu havalarda doğal çimli olan sahaları çok gerekli değilse kullanılmaz. Kamp yapmak amacıyla otele gelen profesyonel kulüpler hava şartları nedeniyle zaman zaman doğal çimleri kullanma fırsatı bulamayabilirler. Diğer taraftan sentetik çim olduğu zaman hava yağmurluda olsa karlıda olsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Su birikintileri olmaz. Çünkü ona göre bir drenaj altyapısı gerçekleştirilir. Doğal çimdeki su tutma özelliğinden daha avantajlı bir su çekme özelliği vardır. Doğal çimin tabiatı itibarı ile zamanla aynı alan da farklı renk tonlarına bürünmesine karşılık sentetik çim ipliğinde bulunan U.V katkısı ile uzun süre rengini korur. Bu avantajlar önemsenmeyecek gibi değildir.

Carpetrium: Sezgin Bey çim halı kullanıcıların halılarının bakımı için önerileriniz nelerdir?

Sentetik Çim bir teknoloji ürünü olup ilk günkü performansını yıllarca koruyabilmesi ve istenildiği gibi hizmet verebilmesi için düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki sentetik çim çakımsız değildir. bakım maliyetler çok çok ekonomiktir.

Ürünlerimizden birine sahip olan kullanıcılar, Saha Sahipleri ve/veya sorumluları, bu konudaki birkaç basit tavsiyemizi takip etmelidir.

Yüksek standartlı bir bakımı gerektiren dört geçerli sebep vardır. İlk olarak estetik açıdan bakımsız, kirli bir saha herhangi bir spor yapmak için çekici bir alan değildir ve oyuncuların sahada spor yapmalarına da engel olur. Bakımı ihmal edilmiş bir saha tehlikeli de olabilir. Oyuncuları çeşitli yaralanmalara yol açabilecek tehlikelerle karşı karşıya bırakabilir.

Sahanın spora uygunluk özellikleri de bakımsızlık nedeniyle ağır şekilde zarar görür. Bunun için yapılması gereken tek şey uygulaması kolay bakım talimatnamesini düzenli bir şekilde uygulamaktır.

Son olarak, bakımsızlık nedeniyle sentetik sahanın ömrü de önemli ölçüde kısalacaktır. Bu sebepten sahaya yapılan yatırım da artacaktır.

Yapılması gereken düzenli bakımlar asla aksatılmamalıdır. Yatırımınızın değerini sürekli kılmanın yolu ona düzenli bakım yapmaktan geçer.

Her sabah saha bir baştan bir başa dolaşılmalı, çöp ve benzeri atıklar toplanmalı, sakız gibi şeyler sahadan temizlenmeli. Saha her hafta mutlaka fırçalanmalı. Bu şekilde bakım yapılan sentetik çim saha, günün büyük bölümünde kullanılabilir.

Sahanızı küçük, orta ve büyük diye sınıflandırılan bakımlardan mahrum bırakmazsanız o da sizi yarı yolda bırakmaz. Çünkü bakım önerileriyle, sahanızın ömrünü garanti süresinde belirtilen süreden 12 yıl daha öteye uzatabilirsiniz.

Haftada bir; toz, toprak taneciklerinin, yaprakların toparlanması ve kayganlığı sağlamak için sulamayı kapsayan küçük bakım’ları kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Hatko sport ekibi bu konuda gerekli eğitimi size verecektir.

Sentetik çim sahanıza üç ayda bir orta bakım yapılması gerekmektedir. Bakım kitapçığında detaylı bir şekilde belirtilen şekilde sahayı fırçalamak, granüllerin homojen dağılımını sağlamak ve azalan granüllerin yerine takviye yapmak, lekeleri çıkarmak gerekmektedir.

Yılda iki defa yapılması gereken büyük bakım’la, sentetik çim sahanızda liflerinin dik durması sağlanır. Granüllerin arasına sıkışan lifler, gevşemeler giderilir. Dış etkenlerden ötürü oluş olabilecek hasarlar tespit edilerek düzeltilir.Kullanıcılar bunlara dikkat ettiği sürece çim halı sahalarını uzun yıllar sorunsuz kullanacaklardır.

Sezgin Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Carpetriumhaber: Abdullah TOMBUL marketing@carpetrium.com

www.hatkosport.com

Güncellenme: 23/04/2008   
4984  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim