Heyecanını Kaybetmeyenler İçin Kriz Yok
 
 
Kriz söylemlerini bir kenara bırakıp Türkiye’nin tekstildeki durumunu Stäubli Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Sinangil ile beraber değerlendirdik.


Stäubli Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Sinangil’le Türkiye’nin genel durumunu konuşurken kendisi, belki de birçoğumuzun görmezden geldiği konulara dikkat çekti. Çalışma heyecanını kaybetmemiş firmaların teknolojiye yatırım yapmanın önemini idrak ettiğini, bu sayede de krizlerden daha az etkilendiklerini anlattı. Biz de kendisiyle tekstil sektörünün bugününü ve geleceğini ve de ITM 2009’u konuştuk.

 

Stäubli ve Stäubli Türkiye’nin dünden bugüne gelişimini aktarır mısınız?

 

Stäubli, mekatronik alanda faaliyet gösteren mühendislik ve makine firmasıdır. Faaliyet alanı 3 bağımsız bölümden oluşuyor: Tekstil makineleri, endüstriyel robotlar ve hızlı bağlantı elemanları. Tekstil bölümünün ihtisas konusu ağızlık açma makinaları; armürler, eksantrikler, jakar makineleri ve dokuma hazırlık sistemleridir. Bu sistemleri otomatik tahar makineleri, çözgü düğüm makineleri ve çapraz alma makineleri oluşturur. Yine tekstil bölümü kapsamında, 1998 yılında Alman Schönherr firmasının Grup bünyesine katılması ile çift yüzlü halı makinaları üretimine başlanmıştır.

 

Robot bölümünde 4 eksenli scaralar ve 6 eksenli endüstriyel robotlar üretilir. Hızlı Bağlantı bölümü 2’ye ayrılıyor: FCS (Fluid Connecting System) dediğimiz bölümde her türlü sıvı ve gazı aktarmak için sistemler üretiliyor. Bir de ECS (Electrical Connecting System) dediğimiz elektrik bağlantıları bölümü var; bu bölüm Staubli Grubu bünyesine yeni katılan Multi Contact, İsviçre firmasının ürünlerini kapsamaktadır. Stäubli Türkiye, tüm bu bölümler için 40 kişilik ekibi ile İstanbul, Denizli, Bursa, Gaziantep bölge ofislerinden pazarlama, dağıtım ve servis hizmetleri verir.

 

Son olarak hangi ürünleri sundunuz?

 

Stäubli’de geliştirme ve yenilik çalışmaları hala sürüyor ve sürecektir. Stäubli 100 yılı aşmış geçmişe sahip bir şirket olarak, ilk fırtınada “ben bu işten çekilirim” diyecek bir firma değildir. Birçok kriz dönemi yaşanmıştır. 2008 yıl tekstil makinaları için yenilikler açısından üretken bir yıl olmuştur: yeni jakar makinesi LXE 1602, yeni otomatik tahar makinesi SAFIR, yeni çözgü düğüm makinesi MAGMA ve yeni Schönherr halı makinesi ALPHA 400 2008 yılında geliştirilip sunulmuştur.

 

Yenilikleri anlatmaya Schönherr’den başlayalım: Alpha 400 ler 5 farklı tipte üretilir. Alpha 400 Easysystem, parça ve duvardan duvara halıların yüksek verimlilikte ekonomik olarak üretilmesi için tasarlandı. Alpha 400 Universal, halıların yüksek esneklik ile üretilmesine imkan tanımaktadır. 

Alpha 400 Innovation, sahip olduğu servo kontrollü yeni Stäubli Unival 500T tipi armür ve Stäubli LX 2492 tipi Jakar makinası sayesinde kullanıcılarına halı üretiminde yenilikler yapabilme imkanını sunar. Alpha 400 Singleloop, özellikle yerleşim alanları (ofisler) veya kontrat pazarlarda (fuarlar) kullanılan bukle ve sisal halıların yenilikçi teknikler ile üretilmesi için geliştirildi.

 

Alpha 400 Leantec, özel halı tiplerinin ve özellikle teknik tekstil üretimi pazarlarına yöneliktir. Jakarda 2 ana serimiz var: DX ve LX serileri. LX serisine yeni kat›lan LXE 1602 modeli jakar makinesi özellikle yüksek hızlı dokuma makineleri üzerinde etiket, astar, ipek kumaş ve kravatlık tiplerinin üretimi için geliştirilmiştir. Dokuma hazırlıkta yeni otomatik tahar makinesi SAFIR ve yeni düğüm makinesi MAGMA piyasaya sunuldu. ITM 2009’da da SAFIR’in son versiyonunu görebileceğiz. Magma’yı normalde kalın iplikler için düşünüp tasarlamıştık, tüm ürün gamına cevap verebilecek şekilde geliştiriliyor.

 

 

 

Bugün Türkiye’deki durumu nasıl değerlendirirsiniz?

 

Bence tekstilin üzerine çok gidiliyor. Bizim 3 değişik sektörde aktivitemiz olduğu için Türkiye’deki reel sektörün genelinde ne olup bittiğini daha iyi izleyebiliyoruz. Ben tekstili diğer sektörlere göre daha şanslı görüyorum

 

Tekstilci daha esnek bir yapıya sahiptir. Tekstil firması, otomotiv sektörüne çalışan yan sanayi firmasına göre daha esnek ve daha hızlı reaksiyon gösterebilir. Müşteri çeşitliliği de ayrı bir avantajıdır. Dolayısıyla krize kendini hazırlaması veya krizden çıkması çok daha kolay olacaktır. Sektörde bir daralma yaşanıyor olabilir ama bunun yanında tekstil sektöründe birçok yeni yatırım yapılmıştır. Türk Tekstil Sanayii, özellikle dokuma alanında dünyadaki en modern makine park›na sahiptir.   En son teknolojiler yakalanmıştır. Bilgi ve know-how seviyemiz rekabet ettiğimiz ülkelerin çok üzerindedir. Bu sebeplerle dokuma sektöründe gayet iyi durumdayız.

 

Tamam, pazar daraldı, dolayısıyla malınızı satabileceğiniz alan da daraldı ama bu makineler ve bu bilgi bir yere gitmeyecek; burada kalacak. Dolayısıyla işlerin tekrar akmaya başlamasıyla bence tekstil ve dokuma eski günlerine dönebilir.

 

Stäubli Türkiye pazarında kendini nasıl konumladı?

 

Bizim görevimiz nedir, niye varız? Müşteriye yakın olmak, ona doğru ve kaliteli hizmeti verebilmek için. Hizmet derken yedek parça hizmeti, doğru servis hizmeti makinelerin en iyi şekilde çalıştırılması için doğru bilginin en iyi şekilde aktarılmasından bahsediyorum. Şimdi ilk fırtınada korkarsak, sektöre olan inancımızı da bitiririz gibi geliyor bana. Bu yüzden biz en iyi hizmeti vermek için uğraşmaya devam edeceğiz ve mü terimizin yanında duracağız. Şirketlerin varlıklarından birisi de makine parklarıdır. Bu dönemde her firmanın elindeki varlıkları en iyi şekilde koruması gerekir. Yeni makine yatırımı yapmayacaksınız, makine parkınızı en iyi şekilde korumak için doğru servisi almanız gerekir. Burada da bizim sorumluluğumuz başlar. Bizim için ise en önemli varlık yetişmiş, uzman personelimizdir. Yaşanan süreç mutlaka bizi etkilese de bu varlığı korumak için uğraş veriyoruz. Neticede mucizevî kesin bir çözüm olmadığı için birçok ufak çözüm bulunması gerekiyor.

 

Bu ufak çözümleri bir araya getirip doğru harmanı yapmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken müşteri odaklı olmayı unutmuyor ve her zaman müşterilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Bizim varlığımız müşteriyle alakalı; müşteri olmazsa biz olamayız. Bunun bilincindeyiz.

 

 

Dünya çoğalırken ihtiyaçlar artıyor. Buna yönelerek kriz ortamını aşabilir miyiz?

 

Sadece üretim açısından baktığınızda haklısınız ama dünyada üretilen gerçek malzeme kadar üretilen sanal ürünler de var. Kriz, üretimle alakalı bir kriz değil. Finans ayağında, sanal ürünlerin çoğalmasından ve iyi yönetilememesinden kaynaklı bir kriz var ve bu yüzden üretenlerin finansmanı da zora giriyor; kredi muslukları kısılıyor, para akışı zorlaşıyor. Sonuçta üreten kısımda da mali sorunlar çıkıyor. Bu çalkantılı düzenin yeniden şekillenmesinden sonra insanların ayağı yere basacaktır; üretimin kutsal olduğu anlaşılacak ve üretenin hakkı daha fazla verilecektir. Bu dönem sonunda sanal üretim ile reel üretim dengeye gelecektir.

 

Almanya’da Domotex ve Heimtex fuarlarından iyi haberler aldık. Sizin yorumunuz nedir?

 

Heimtextile’de 150 tane Türk firması vardı katılımcı olarak. İnsanlar tedbirliydi; yani m2’ler küçülmüştü ve standlar daha mütevaziydi. Ama ürün çeşitliliği inanılmazdı. Ev tekstili sektöründe ne kadar kreatif, ne kadar yaratıcı, ne kadar başarma hırsı ile dolu olduğumuzu firmalarımız bu fuarda da gösterdiler. Türk markaların standlarında çeşitlilik çok fazlaydı. Genelde müşterilerimizden gelen geri dönüşler iyiydi. Ancak ekonomik süreç yüzünden yaşanan tedirginlik, onların müşterilerinin de   tedbirli olmasına neden olmaktadır: ‘X metre alıp stoklayacakken şimdi çok daha az alayım, bakalım pazarlayabilecek miyim’ fikri hakim. Ama yeni ürün merakı kırılmamış durumda, gelişim sürüyor.

 

Türkiye’nin içinde bulunduğu lojistik konum bizi avantajlı kılıyor mu?

 

Mutlaka Türkiye’nin pazarlara yakınlığı ve logistik altyapısı bazı avantajlar getirse de günümüzde dünya mesafeler açısından küçülmüştür. Bence daha önemli olan servistir.

 

Türkiye, mal satmak için ilk şartın iyi servis olduğunun bilincindedir; bunu rakip ülkelerin firmaları hantal yapıları nedeni ile bugün veremiyor. İyi servisin özünde müşterinin ayağına gitmek, beraber ürün tasarlamak, tasarımdan üretim sürecine en kısa sürede geçebilmek, en kısa zamanda sıfır hatalı, kaliteli ürünü tasarlandığı gibi üretmek ve zamanında teslim etmek yatar. Türk üreticisi bunun bilincinde ve bu konuda çok iyi hizmet veren firmalarımız vardır. Geçmişe göre eski karlılıklarımız yok dense de, bu şekilde çalışan firmaların işleri her zaman göreceli olarak daha iyi olmuştur. Bugün de böyledir. Bunu yapamazsanız müşterinizi kaybetmeniz kuvvetle muhtemeldir. Her firma bunu yapıyor diyemiyorum ama firmalarımız bunun üzerinde ciddiyetle çalışıyorlar. Tekstil, farklı bir iş. Bu işi severek yapmanız gerekiyor. Çünkü tekstilde yaratıcılık esastır ve bunun çalışana verdiği haz bambaşkadır. Dolayısıyla bu işi seven, bu işten keyif alanın başarısız olma şansı azdır.

 

Zaten incelenirse başarılı firmaların çoğu kendini bu işe adamış, gönülden bu işe bağlı patronların veya liderlerin olduğu firmalardır. Bu kural Çin’deki Hindistan’daki Türkiye’deki, İtalya’daki ve hatta Almanya’daki firmalar için de geçerlidir. “Ben sıra malı yapayım, takın çalışsın” zihniyetindeki firmalar zorlanabilirler.

 

ITM 2009 nasıl bir fuar olacak?

 

ITM’lerin geçmişine bakarsak, Bursa’dan beri makine üreticisi açısından hep başarılı geçmiştir. Biz buranın insanları olarak ITM lerin başarılarından gururluyuz. Yabancı iş ortaklarımızın fikrini sorduğumuzda, ITM 2004 ve ITM 2006, hem müşterilerden aldıkları geri dönüşler açısından, hem de İstanbul’un konumu ve tarihinin getirdiği cazibe açısından çok başarılı organizasyonlar olarak yorumlanır. ITM 2009’da biz yerimizi alacağız ve müşterilerimizi alıştırdığımız gibi yeniliklerimizi sunacağız. Fuarda bizim için önemli olan yeni ürünlerimizi tanıtabilmektir. ITM 2009 da müşterilerimize, firma sahibinden makine operatörüne kadar yenilikleri inceleyebilme ve mukayese etme imkanını en uygun ortamda sunmak isteriz. Müşterilerimizin bizi yalnız bırakmayacağını ümit ediyoruz.

Tekstil Teknoloji Derğisi/ Şubat Sayısı

Güncellenme: 02/03/2009   
5330  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim