Mesleğimde Rakip Tanımam! Ama Eksiğim Çok
 
 
O bir halı ustası. Yıllarını bu işe adamış, sektöre önemli eserler kazandırmış birisi Ahmet Aksakal. Birçok yerde onunla ilgili haberler rastlamak mümkün. Ahmet Aksal, h


 

O bir halı ustası. Yıllarını bu işe adamış, sektöre önemli eserler kazandırmış birisi Ahmet Aksakal. Birçok yerde onunla ilgili haberler rastlamak mümkün. Ahmet Aksal, halı sektöründe bir marka olmuş. Yaptığı farklı çalışmalar, özellikle ünlü simalar için yaptığı portreleri onu bu sektörde bir adım daha öne çıkarıyor. Bu ünlüler arasında, Mustafa Kemal Atatürk, 7. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Suudi Arabistan Kralı Fahd, Michael Jackson gibi önemli isimler yer alıyor. Biz de carpetrium olarak; sizler için Ahmet Aksakal ile geçmişten günümüze keyifli bir sohbet yaptık.
Ahmet Bey biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

1934 yılında Isparta ili Keçiborlu ilçesinin Senir köyünde dünyaya gelmişim. İlköğrenimimi köyümde tamamladım. Bu eğitimimden 4 yıl sonra 1950 de Gönen Köy Enstitüsüne girdim. Burada veli değişikliğinden Hasanoğlanı Köy Enstitüsüne geçiş yaptım. Köy Enstitüleri bu dönemde kapandı ve okulun adı Atatürk öğretmen okulu oldu.

Buradan 1957 yılında mezun oldum. Eğiridir’in Ağıl köyünde 2 yıl öğretmenlik yaptım. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü kazandım ve eğitimime devam ettim. Eğitimim sonrası Konya Sarayönü ortaokulunda Isparta Lisesi ve Keçiborlu lisesinde görevler üstlendim. Bu görevlerim esnasında ülkemiz siyasi koşullarından dolayı ayrıldım. Bir sürede Gülbirlik genel müdürlük görevinde bulundum.35 yıldır da halıcık yapmaktayım.

Ahmet Bey siz sadece halıcı değil aynı zamanda portre halı üretimi yapmaktasınız. Yani sanatçı yönünüzde var. Bize bundan bahseder misiniz?

Ben 35 - 40 yıldır bu mesleği icra etmekteyim. Birçok eserler çıkarttık. Bunlar sadece portre değil saray halıları modern tasarımlı halılar da var üretimimizde. Sipariş üzerine veya projeler üreterek çalışmalar yapmaktayız.

 

Bize ürettiğiniz saray halılarından bahsedebilir misiniz?

 

5060 m2 ebatlarında büyük çaplı bu eserlerimiz. Osmanlı saray kültürümüzden gelen ve günümüze kadar taşınmış ve budan sonra da devam edecek olan motifler kullanıyoruz. Bunlar ise bildiğimiz bitkisel ve hayvansal motifler Rumileri kullanmaktayız. Halılarımızın Kaliteleri yine 50.50- 60.60 olarak seçiyoruz. Kullandığımız ürünler ise yün, pamuk ve ipek olarak tercih etmekteyiz. Pamuk ipliği sadece çözgüde kullanmaktayız.Yün ve ipek çözgüde ve hav yüzeylerde kullanılmaktadır.

 

 

 

Ahmet Bey ben konuyu sizin sanatçı yönünüzle götürmek istiyorum. Bizlere portre dokumalarınızdan da bahseder misiniz?

Ben bu işe başladığımda kimse bu işi yapmıyordu.Şimdi yapanlar var Mesleğimde Rakip Tanımam! Ama Eksiğim Çok.

Portre de birçok kişinin ünlü ve ünlü olmayan insanlarla çalıştık. Sipariş alıp çalışmalarda yaptık proje çalışmalarımız da var.

 

Mesela Isparta belediye başkanı Hasan Balaman Bey Başbakanımız için portre çalışması istedi yaptık teslim ettik. Bu çalışma da 748 tel*948 sıra vardır. Toplamda ise 709.101 düğüm atılmıştır.125*155cm=1.94 m2 boyutlarında olan çalışmamız da sadece ipek ve yün kullandık. Başbakanımızın görüntüsünü yakalayabilmek için 111 çeşit ip kullandık.

İlmik ilmik seni dokudum, ipim yetmedi. Bir güzel dünya bırakmışsın bizlere. Sana olan borcum bitmedi. Atatürk koleksiyonumuz var bizim. Bunlardan biri naturel diğeri ise boyama iplerden oluşmakta. Yine Atatürk’ün Gençliğe hitabesi var 80*120 boyutlarında.

 

 

Biz eserlerinizi incelediğimizde dini motifler de olduğunu gördük bunlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Çalışmalarımız da dini motifler de var. Bunlara dini motif demeyelim de inançların içinde bulunan ve inanan insanların bunlara bağlı ve saygı duyduğu inançlarında kullandığı dinin materyalleri.

 

Eserlerimiz içerisinde fatiha suresi Meryem ana ve isa yer almakta. Meryem ana portresi ipek çözgü yün hav malzemeli 60*60 kaliteli kıyısı motifsiz boyutu 50*70 iken tamamı ise 135*177 bir çalışmadır.

 

Fatiha suresi çalışmamız ise 60*60 kalitede 3 farklı ebatta dokumasını yaptık. Bunlar 80*107120*168168*234 dür.

 

Ama bizim sadece Meryem ana veya fatiha eserlerimiz yok dibekte bulgur döven köy kadınlarımız var çok beğenilmektedir.

 

 

Ahmet Bey yakın bir tarihte yeni koleksiyonunuzu tanıttınız. Bize bu eserlerin çıkışından ve eserlerinizden bahseder misiniz?

Bu bir koleksiyon değil de ahde vefa ben askerliğimi Çanakkale de yaptım. Oralara aşık olmuş birisiyim. Bunun yanında büyük Türkiye mizin yakın tarihindeki destanların mekanıdır Çanakkale. Ben bu kadarını yaparak bir nebze de olsa Çanakkale ’yi yaşatmaya çalıştım.

Konumuzu belirlediğimizde geniş çaplı araştırmalar yapıyorum. Çanakkale de ise yine aynı yolla hareket ettim ve kitaplardan Çanakkale valiliğinden yardımlar aldım ve çalışmaya başladık. 6 parçalık bir desen oluşturup Burdur’un Yeşilova ilçesi köylerinde bulunan ekibimizle dokuduk. Çalışmalarımızı 18 MartŞehitler günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 92. yıl dönümü etkinliklerine yetiştirdik.

Çanakkale kültür turizm müdürlüğü ile de Desenlerle Gelibolu Halı Sergisi nin çalışmalarını yürüterek sergimizi Çanakkale de açtık.

Bu çalışmamızda diğer çalışmalarımızdan farklı olarak alışıla gelen çiçek motiflerinin aksineÇanakkale savaşlarının simgesi haline gelen gelincikleri, mermileri, tabancaları, işledik.Motiflerimizi tamamen savaş görüntülerinden oluşturduk.

Ahmet Bey bize sergide eserleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çanakkale Anafartalar Komutanı Mustafa Kemal’in Halısı:

 

İpek ve yün malzeme kullanılarak 60x60 kalitede dokunmuştur. Eserde toplam 747.360 düğüm bulunuyor. Eni 120 cm ve boyu 173 cm= toplam 2.07 m2 olan bu halıda 61 renk iplik kullandık.

 

Çanakkale SavaşındakiŞehitlerimizin Halısı:

 

Diğer eserimiz de ipek ve yün malzemeden, 60x60 kalitede dokundu. Bu eserimizde de toplam 747.360 düğüm bulunuyor. 120 cm*173 cm= 2.07 m2 olan bu halıda 61 renk iplik kullanıldık.

 

 

Çanakkale Kahramanlarımızdan Seyit Onbaşı’nın Halısı:

Çanakkale savaşını en çok tanınan kaharamanı var bu eserimizde seyit onbaşı. Bu eserde ipek ve yün malzemeden 60x60 kalitede dokuduk. Yine bu eserimizde toplam 747.360 düğüm bulunuyor. Eninin uzunluğu 120 cm ve boyu ise 173 cm toplam da ise 2.07 m2 olan bu halıda 51 renk iplikle oluşturduk.

Çanakkale Savaşında Kağnılarla Cepheye İkmal Yapanların Halısı:

Savaşın arkasında ki kahramanları anlattığımız eserde de ipek ve yün malzemeler kullandık. Yine 60x60 kalitede dokunan halı da toplam 691.560 düğüm bulunuyor. Eni 170 cm ve boyu 113 cm= toplam 1.92 m2 olan bu halıda 32 renk iplikle oluşturduk.

Yıkılmış Çanakkale veŞehitlerimizin Sembolik Mezarlarının Halısı:

Kahramanları hatırlamak içinde olsa sembolik olarak hazırlanmış olan mezarlar vardır. Onları da bu eserde işledik. Malzeme olarak ipek ve yün kullanıp 60x60 kalitede dokuduk. Bu eserde toplam 807.408 düğüm bulunuyor. Eni 178 cm ve boyu 126 cm= toplam 2.24 m2 olan bu eser 42 renk iplik kullanılarak oluşturuldu.

Çanakkale Savaşı Üzerine Atatürk’ün Evrensel Sözlerinin Halısı:

Atamızın vecize sözlerinden oluşan eserimizin tamamında ipek ve yün malzeme Kullanılmıştır ve 60x60 kalitede dokunmuştur. Eserimizde toplam 747.360 düğüm bulunuyor. Eni 120 cm ve boyu 173 cm= toplam 2.07 m2 olan bu halıda 21 renk iplikle de bu eser ortaya çıktı.

Bize vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

 

Carpetriumhaber: Abdullah TOMBUL

marketing@carpetrium.com

 

Güncellenme: 03/05/2008   
3094  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim