Ramazan Özdemir: Trendi Belirleyen Siz Olunca İşiniz Daha Kolay Ama Sorumluluğunuz Bir O Kadar Büyük Oluyor...
 
 
Tasarımcılık meslekler arasında en zor olanlardan biri. Hele bir de Halı Desen Tasarımcısı iseniz işiniz daha da zor.


Çünkü yaptığınız işi etkileyen pek çok dış etken söz konusu. Bütün bu dış etkenleri iyi takip etmek ve sektörde kalıcı olabilmek için çok çalışmanız gerekir. İşte buna güzel bir örnek Ramazan Özden Özdemir.

Atlantik Halı’nın başarılı desen müdürü Ramazan Özden Özdemir ile bu konu üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi de değerli okurlarımız için sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 

1-Ramazan Özden Özdemir kimdir?

1972 yılında babamın görev yaptığı yer olan Sapanca’da doğdum.Fakat memleketim Develi/Kayseri. Babamın görevi nedeniyle Anadolu’nun değişik yerlerinde öğrenimimi tamamladım. O dönemlerde pek yaygın olmayan, rağbet görmeyen Halıcılık bölümünü 1992 yılında Akdeniz Üniversitesinde bitirdim.1992 yıllarının sonuna doğru Saray Halı A.Ş’de iş hayatıma başladım.2000-2002 tarihleri arasında ara verdim.2002-2005 arasında 3 yıl Atlas Halıda çalıştım. Sektörün ilgisini de yaptığım sayısız özgün desen tasarımlarıyla çektiğime inanıyorum. Daha sonra 1.5 yıl Gaziantep’te çalıştıktan sonra Atlantik Halı’da göreve başladım.1.5 yıldan beride Atlantik Halıda Desen Tasarım Müdürlüğü görevini yürütüyorum. Burada olmaktan dolayı son derece mutluyum ve eğer kısmet olur ise kariyerimi Atlantik Halı’da tamamlamak istiyorum. Evliyim, Çağatay ve Ceren isminde 2 çocuğum var.


2-
Atlantik Halı’nın diğer üreticilerden daha farklı bir pazarı hedeflediğini ve B+ ve A grubu tüketiciler için halı üretme hedefinde olduğunu gözlemliyoruz. Kuşkusuz üretim teknolojisi ve kalite de ilk göze çarpan unsurlardan. Bu üretim avantajları size tasarım konusunda nasıl bir kolaylık sağlıyor?


Atlantik Halı olarak, diğer rakiplerimizden farklı pazarlar hedeflediğimiz doğrudur. Bunda da iyi bir çizgi yakaladığımızı düşünüyoruz. Ben, yeni yapılacak ürün gruplarının tasarlayan desen tasarım ekibin başındayım. Ama yeni ürünleri, iplik, dokuma, pazarlama kısacası tüm birimler el ele vererek yapıyoruz. Sizinde bildiğiniz gibi, üretim bir ekip işidir. Bizim başarımızda bütün birimlerin katkısı çok büyük. Kısacası, bir ürünü sadece iyi tasarlamak tek başına yeterli bir unsur değildir. Sizin iyi tasarladığınız ürünün son kullanıcıya ulaşana kadar bütün süreçlerinin iyi idare edilmesi gerekiyor. Bu bağlamda, üretim teknolojimizin kalite anlayışımızın bize katkısı çok büyük oluyor. Sizin çok iyi tasarladığınız bir ürünün sonraki aşamaları iyi ilerlemezse, yaptığınız tasarımların çok iyi olması bir anlam ifade etmiyor. Yaptığımız tasarımlar, iç ve dış pazarda ilgiyle izleniyor. Bu konudaki geri dönüşümlerden bunu anlayabiliyoruz. Atlantik Halı denince akla yenilikçi firma geldiği için sadece yeni kalitelerde değil tasarımda da yenilikçi ve özgün olmak gerektiğinin farkındayız. Bu yüzden ilk yapan ve trendi belirleyen siz olunca işimiz daha da kolay ama sorumluluğu bir o kadar büyük oluyor. Çünkü, Türk Halı sektörünün öncüsü konumundasınız ve Türk Halı sektörünü yurtdışında temsil ediyorsunuz. Ayrıca, yurt içinde sizi takip eden birçok firmaya model olmanın sorumluluğunu taşıyorsunuz.


3-
Fark yaratan ve sizin deyiminizle trendleri belirleyen bir çizgiyi oluşturmak, şüphesiz ki çok iyi bir tasarımcı altyapısını gerektirir. Ramazan Özdemir ve ekibinin bu trend belirleyen başarılarının sırrı nedir?


Ekip olarak başarımızın altında yatan en büyük sır takım ruhu dur. Eğer, bu ruha sahip değilseniz başarılı olamazsınız, olsanız da kalıcı olamazsınız. Benim için bu anlayış önemlidir. Ben yoktur, biz varız. Bütün ekip arkadaşlarım bunu çok iyi bilirler. Diğer bir önemli nokta; her iş dalında olduğu gibi tasarım işinde de ilham huzurla gelir. Huzurluysanız her gün defalarca ilham gelir, huzursuzsanız aklınız hep sorunlarınızda olduğu için aklınıza hiç bir şey gelmez hiçbir iş üretemezsiniz. Bu her iş için geçerlidir.


Anlantik Halı’da çalışan her arkadaşımıza kendini geliştirmesi için şans tanınır. İnsanlar fikirlerini özgürce dile getirebilirler. Ekip, sürekli birbirini geliştirmek için çalışır. Hz.Mevlana’nın dediği gibi Herkes aynı fikirdense hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.sözü çok sesliliğin getirdiği güzellikleri gözler önüne seriyor.


5 kişilik bir ekibim var tasarımı da ebatları da bu arkadaşlarla yapıyoruz. Firmalarda çok desenci firmanın kapasitesinin göstergesi olarak algılansa da ben bunu doğru bulmuyorum. Önemli olan elemanın çok olması değil, verimli çalışmasıdır. Uyumlu, çalışkan bir ekibiniz varsa planlamamızda buna göre doğru yaparsanız ve onları sürekli eğitirseniz devamlı katılımlarını sağlamak adına motivasyonlarını yüksek tutarsanız fazla elamana ihtiyaç duymazsınız görüşündeyim. Nitekim 2006 sezonundan yıl sonuna kadar 150 den fazla özgün tasarımın patentini aldık. Bu sayı 2007 yılında ise daha fazla. Bu durumda söylediklerimin en güzel kanıtı diye düşünüyorum.

 

 

4-Son yıllarda ülkemizde halının adeta kullanım amacı değişti diyebiliriz. Halı artık bir ev eşyasından ziyade bir dekorasyon objesi konumundadır. Sizce önümüzdeki dönemde ülkemizde halı modasında neler değişecek?
Tespitiniz son derece doğrudur . Son yıllarda pazardaki gelişmeler ile birlikte tercihler baştan aşağıya değişti. Geleneksel Türk motifleriyle dokunmuş, çeyizlik halıların yerini modern tasarımlar aldı. Pazarda hem yerli hem yabacı halıların rekabeti yoğun olarak yaşanıyor. Halıyı bir evin görüntüsünü değiştirmek için kullanabilirsiniz. Yâda genele bir zenginlik katmak için. Güncelde en çok asimetrik, geometrik desenler, büyük çiçekler, gibi canlı renkler kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

Tespitiniz son derece doğrudur . Son yıllarda pazardaki gelişmeler ile birlikte tercihler baştan aşağıya değişti. Geleneksel Türk motifleriyle dokunmuş, çeyizlik halıların yerini modern tasarımlar aldı. Pazarda hem yerli hem yabacı halıların rekabeti yoğun olarak yaşanıyor. Halıyı bir evin görüntüsünü değiştirmek için kullanabilirsiniz. Yâda genele bir zenginlik katmak için. Güncelde en çok asimetrik, geometrik desenler, büyük çiçekler, gibi canlı renkler kullanılıyor.


Amerikan halı, bukle, yün, akrilik, buwron, shaggy ve fluffy gibi üretildiği malzemeye göre değişen halı çeşitlerinin daha çok talep göreceğini düşünüyorum. Bizim de pazarın değişen taleplerine cevap verebilme noktasındaki çalışmalarımız devam etmektedir.


5- Tasarım Türkiye’de yeni gündeme gelen bir olgu. Ancak Türk kullanıcılar tasarlanmış halıyı çok sevdi. Sizce Türk kullanıcı Dünya trendlerini ne kadar takip ediyor?


Türk milleti yeniliği seven yapısıyla bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyor inancındayım. Bildiğiniz gibi büyük marketler artık dünyanın her tarafına yayılmış durumda. Buralarda dünyanın değişik ülkelerinden gelen ürün grupları görmek mümkündür. İnsanımızın yabancı firmalara ait - Türkiye’de henüz üretimi yapılmayan kalite- halıların incelediğine birçok defa gördüm. Mesala 1-2 yıldan beri Türkiye’de üretilen shaggy kalite halının adını bilmiyor ama isterken uzun ipli halınız var mı diye soruyor. Yani halkımız olup biten her şeyden haberdardır. Ayrıca, iletişim çağında uzak mesafe diye bir yer kalmadı. Herkes istediği bilgiye kolayca erişebiliyor. Bu imkânların sektörde olup bitenleri takip etmede insanımıza büyük kolaylıklar sağladığını düşünüyorum. Bana göre trendi takip etmekten çok daha önemli olan trendi belirlemektir. Bunu başardığımızda çok daha önemli kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyorum.


6
- Kültürel etkenler elbette ki farklılıklar yaratıyor ancak, küreselleşmenin halı modası üzerindeki etkisi de göz ardı edilemez. Ramazan Özdemir’in gözünden dünyada halı modasının bir değerlendirmesini alabilir miyiz?


 

Dünyada halı modası her yerde değişti bir Arap ülkelerinde değişmedi (oyma kalite hariç). Ben bu mesleğe başladığımda da göbekli, köşeli, paftalı desenler alıyorlardı şimdide aynı şeyleri alıyorlar. Günümüzde modern çizgili sade, geometrik desenlere çok ilgi gösteriliyor. Renk grubu ve renklendirme çok önemli. Bunun yanında neo klasik kompozisyonlarda değerini koruyor. Desenlerdeki bu değişiklik sadece tasarımlarda doğrudan alakalı değil günümüzde dokunan halı kalite ve özellikleri de bunu gerektiriyor. Oyma kalite bir halıya klasik desen uyarlayamazsınız bunun için gündemde olan motif kenarını veya alanını çöktüren değişik materyallerde iplikleri de kullanarak çözüm bulundu,eskisi kadar desen tasarım sonsuz özgür değil tasarımcıları kısıtlayan halının kalitesine uygun tasarımlar yapma zorunluluğu getirdi.Bu sebebtendirki gerek Türkiye gerekse Dünya’da modern desenler olarak tabir ettiğimiz sadece çizgili desenler ilgi görüyor.

 


7-
Şehirlerin tasarımcılar ve sanatçılar üzerinde derin etkileri olduğu söylenir. Çalıştığınız şehirlerin sizin üstünüzde böyle bir etkisi oldu mu?


Tarih ve kültürel zenginliklerin olduğu şehirlerde yaşayan insanların, bunlardan yoksun yaşayan şehirlerde ki insanlardan daha pozitif üretken ve mutlu oldukları zaten bilim adamlarınca da söyleniyor. Benimde yaşamımda Kayseri önemli izler bırakan bir şehir olmuştur. Kayseri de geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her köşesinden bir tarihsel ve kültürel zenginliğin fışkırdığı önemli bir şehirdir. Bu şehirde, iş dışında buraları gezip görerek stres atıyorsunuz ve dönemde yapılan sabırla oyulmuş tahta kapıları, yazılarla resimlerle bezenmiş taşları görünce yaptığınız işin değerini, önemini, güzelliğini bir kez daha takdir ediyorsunuz. Gördüklerinizden esinleniyorum, dolayısıyla tasarımlarıma da olumlu yansıyor.


Ramazan Bey çok teşekkür ederiz.

 

Güncellenme: 23/11/2007   
4022  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim