Tekstilde Kalite: Süleyman Orakçıoğlu
 
 
Elazığ doğumlu Süleyman Nazif Orakçıoğlu, Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1986 yılında ORKA Tekstil Sanayi ve Turizm Ticaret A.Ş.̵


Süleyman Orakçıoğlu, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı (THKİB), T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı (İHKİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı (TİM), Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili (TİM) ve Birleşmiş Markalar Derneği Kurucu Başkanı olarak çeşitli kurumlarda aktif rol almaktadır.

Girişimci bir insan olarak girişimcilik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Girişimcilik bence başarma duygusuyla iç içe bir duygu. Sizin hayal ettiğiniz bir şeyler mutlaka vardır ama hayal ettiğiniz şeyleri ne kadar uygulayabiliyorsanız o kadar başarılı olursunuz. Bana göre, burada önemli olan yapmış olduğunuz bu çalışmaların içinde gerçekçi bir yapılanma olmasıdır. Ekibinizle birlikte hedeflerinizi ortaya koyup bu hedeflere tüm ekibin inanmasını sağlamalısınız. Tek başına başarılı olmanız mümkün değil. Hep birlikte neler yapabileceğiniz ve neler yapmanız gerektiği konusunda hedefleri belirleyip o hedeflere inanmak girişimcinin içinde bulunması gereken ve sağlaması gereken bir durum.

Öğrenciler günümüz koşullarında kendi işlerini kurmaya korkuyorlar. Bunun sebebi sizce nedir?
Bence bunun sebebi riske girmemek. Standardın ortaya koyduğu güveni seçmek tercih meselesidir. Ama iş hayatı bu değildir! Risk vardır, kazanmak da vardır kaybetmek de. Kaybetmeyi göze almadığınız sürece kazanamazsınız.

İş Hayatınızda Yılın Sanayicisi ve İşadamı, Yılın İşadamı, Yılın Girişimcisi gibi birçok ödül aldınız. Başarılı bir iş adamı olmanın sırları nelerdir?
Başarının sırrını tanımlamak aslında zordur. Bu bir süreçtir. Öncelikle çok çalışmak gerekiyor. Ayrıntıları küçümsememek ve bu işin bir takım işi olduğuna inanmak gerekiyor. Aynı zamanda eğitim çok önemli. Ben hala günde 300-500 sayfa okuyorum, sektörle ilgili dünyadaki tüm gelişmeleri, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan avantajlar ve dezavantajları, teknikleri, işin dününü, bugününü ve geleceğini yakından takip etmek zorundasınız. Bulunduğunuz konumdaki görev ve sorumluluklar neyi gerektiriyorsa onları yapmanız gerekir. Görev sadece bir kartvizit taşımak değildir.

Eğitim hayatınızın iş dünyasındaki başarılarınıza ne gibi etkileri oldu?
Ticari başarının genelde deneyimle kazanıldığına dair bir inanış var. Ancak bence özellikle değişen dünya koşullarında yaptığınız işe bir vizyon katmak istiyorsanız, bakış açısında bir farklılık ortaya koymak istiyorsanız mutlaka bir eğitim alt yapısı gerekiyor. Çünkü eğitim sizin daha da bilinçli hareket etmenize ve olaylara daha objektif bir gözle bakıp değerlendirmenize neden oluyor.

Damat-Tween’in bir dünya markası haline gelmesinde önemli olan faktörler ve onu diğer markalardan farklı kılan özellikler nelerdir?
Hangi sektörde olursanız olun yaptığınız işte farklılığınızı ortaya koymanız gerekir. Bunun için ise yaptığınız işe bir küresel bakış açısı getirmek, bir vizyon katmak, vizyon katarken de farklılaşmayı ortaya koymak ve bunu stratejik değerlendirerek kendinize özgü bir kimlik kazanmak gerekli. Sürekli gelecek kurgusuyla ilgili planların ve alt yapı çalışmalarının içinde olmak önemli. Hepsini değerlendirirsek yenilikçi bir anlayış, stratejik bir yol haritası, küresel bir anlayış ve vizyon konusunda da her zaman için değişime anında ayak uydurabilecek esneklik ve alt yapı şart.

Bu sektörde başarılı olmanın sırları nedir?
Hiçbir zaman bulunduğunuz yere güvenmeyeceksiniz. Durduğunuz zaman düşersiniz diye bir deyiş var. O yüzden hep çalışmaların öncüsü olacaksınız.

Hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz bir amacınız var mı?
Şu andaki amacımız bir dünya şirketi olmaktır. Bu konuda da geçmişte yapmış olduğumuz çalışmaların doğru olduğuna inanıyorum.

Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı (THKİB) olmanın size yüklediği sorumluluklar nelerdir?
Sadece İstanbul’da değil, Türkiye’de beş ayrı ihracatçı birliği var. Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı olmak sıfatıyla Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyonda özellikle ihracat politikasını, sektörün dününü, bugününü, geleceğini, bu konuda yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve bu çalışmaların içeriğindeki her türlü alt yapının organize edilmesini ister istemez yapmak zorunda kalıyoruz.

THKİB ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği yapıp Türkiye’nin ilk moda enstitüsünü açtı. Bu gibi gelişmelerin devamı gelecek mi, devam etmesi için neler yapılmalı?
Moda Enstitüsü, Avrupa Birliği ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile yapmış olduğumuz ortak bir proje. Dünyada değişen konjonktüre göre yeniden pozisyon almamız gerekiyor. Türk tekstil ve hazır giyim sektörü ihracatın lokomotifi olan öncü bir sektör. Yaklaşık yirmi yıldır ihracattaki payı da bunu somut olarak gösteriyor. Fiyat baskısıyla oluşan rekabetin dışında, mutlaka sizin yenilikçi anlayışla farklı şeyler yapmanız gerekiyor. Bu yüzden de tasarım kültürünün oluşması, alt yapıların organize edilmesi lazım. Bu moda enstitüsü yaptığımız bu çalışmaların bir örneği. Çünkü bu moda enstitüsünün gelecekte sektörün tüm dünyadaki gelişim ve değişimlerini takip eden ve gerektiği zaman bu değişimlerle ilgili bir takım çalışmaların öncüsü olan bir kurum olmasını düşünüyoruz. Burası tamamen know-how üreten bir bilgi havuzu olacak. Burada tüm çalışmaların içinde önemli olan gelecekle ilgili öngörülerin oluşturacağı stratejileri belirlemek.

Peki THKİB ’nin ihracatın gelişmesine yönelik çalışmaları nelerdir?
Her şeyden önce tasarımcıların ve tasarım kültürünün oluşması, tasarımcıların endüstride iş birliğini sağlamak ve bu şekilde katma değeri yüksek ürün üretmek, koleksiyon yapabilmek ve markalaşmayı sağlamak birinci amacımızdır. Bunun dışında eğitim aktivitelerine çok önem veriyoruz. Bunun nedeni ise kalite ve verimlilik anlayışını üst düzeyde tutmaktır. Çünkü bunu ancak kalifiye iş gücüyle, kalifiye iş gücünü de ancak iyi eğitimle sağlayabiliyorsunuz. Burada bizim pek çok eğitim aktivitemiz var. Paneller, uluslararası sempozyumlar, sektör içi eğitimlerle bunu yapıyoruz. Üçüncü konu pazarlama.Şu anda dünyanın birçok ülkesinde, bizim ihtisas fuarlarına firmalarımızın katılımını organize ederek orada en azından o pazarlarla ilgili hareketleri yerinde tespit etmek ve ürün satışını kolaylaştırmak için çalışmalar yapıyoruz. Sonuçta siz pazarlamadaki iletişim kanallarını ne kadar doğru kullanırsanız yaptığınız ürünü o kadar değerde satma şansına sahip olursunuz. Artık dünyada yeni bir anlayış var: Müşteri odaklı pazarlama ve pazar hareketlerine göre üretim. Bu değişim sürecindeki çalışmaları da yoğunlaştırarak devam ediyoruz.

Türk Lirası’nın son dönemde değerlenmesi hazır giyim sektöründe ihracatı nasıl etkiledi?
Tabii ki bu toplam ihracatı, dış ticaret açığını etkileyen bir unsurdur. Bugün, hazır giyim ihracatında son üç yıldır yakalanılan bir artış ivmesi var. Amacımız bunun devam etmesidir. Bugün itibariyle Türk Lirası’nın %48 değer kazandığını görüyoruz. Bu durum ihracattaki rekabet avantajını ortadan kaldırıyor ve ithalatı daha cazip hale getiriyor. İthalatın daha avantajlı bir konuma gelmesi dış ticaret dengelerini etkileyecek bir unsurdur.Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesi politikalarının sonuçlarını hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Son olarak iş dünyasına atılacak mezun adaylarına ne tavsiye edersiniz?
Bana burada pek çok arkadaşım kızacak ama CV’si çok dolu arkadaşlardan korkuyorum. Bu işin teorileriyle ilgili bilgilere sahip oldukları ve dolu oldukları hakkında kimsenin bir şüphesi yok. Ama buradaki sorun teorilerde en üst noktadayken iş hayatına girince sıfırdan başlandığını kabullenememek. İki süreç var: Birincisi eğitim ve öğrenme süreci, diğeri ise pratikle ilgili olan ve sıfırdan başlayan bir süreç. Önemli olan bunu kabullenebilmek. İşte bu noktada iş hayatına başlayan pek çok arkadaşımız bunu bir gurur meselesi haline getiriyor. Benim odam, bilgisayarım, asistanım, sekreterim nerde? diye düşünüyorlar. Başlangıçta böyle başlayacaksan problem var demektir. Hiçbir işletmede böyle bir lüks yok. Bu işin başlangıç noktasından, alt kademesinden her türlü işi yaparak gelmenin başarının yaratıcısı olduğunu unutmamak lazım. Teorik bilgi uygulanabildiği ölçüde başarılıdır. Maksimum verimliliğin ortaya konulabilmesi için her şeyin ortaya konması gerekir. Siz bir bardağın içine su koyup buz dolabına kaldırdığınızda o su işlevini yerine getirememiş oluyor. Bilgi de kullanılabilecek hale getirilmediği sürece durağan bir şeydir. Önemli olan onu aktif hale getirmek. Bana göre eğitimin verdiği en önemli özellik o anda reflekslerinizi geliştirebilmek. Teorik bilinçle pratiği dengelemek çok önemli.

Kaynak : buik.com

Güncellenme: 08/07/2008   
2867  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim