Makine Dokuma Halısı Seçerken Geri Dön

Makine Dokuma Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı ve kilim seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir.

Günümüzün en popüler zemin kaplama malzemelerinden biri olan halının, çok çeşitli özellikleri olan bir ürün olması nedeniyle tüketicilerin seçim aşamasında dikkat etmesi gereken bir takım konular vardır. Bu konuları bilmek ve bu bilgileri seçim esnasında kullanmak, çok daha doğru tercihlerde bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanım Alanları

Kendinize uygun bir halı almadan önce sormanız gereken bir takım anahtar sorular vardır. Bunların başında halının hangi odada kullanılmak üzere alındığı gelmektedir. Bu oda ailenin ortak vakit geçireceği bir alan mıdır? Odaya dışarıdan direkt erişim bulunuyor mu yoksa halı girişlere uzak bir mevkide mi konumlanıyor? Halı direkt güneş ışığına maruz kalacak mı?

Salon, koridor ve merdivenler gibi yoğun trafik bulunan alanlarda, ekonomik gücün yettiği oranda en kaliteli halıyı almak önemlidir. Halı alışverişi yaparken, çeşitli markaların performans sınıflandırma kılavuzları incelenmelidir. Bu sınıflandırma sistemi, hangi halının hangi bölgede en iyi performansı sağlayabileceği konusunda tüketiciye yardımcı olmaktadır. Bu kılavuzların büyük çoğunluğu, 5 üzerinden puanlama yapmaktadır. Bu anlamda 4 ve 5, kategorideki en iyi halıyı temsil eder.

Renk

Kapladığı alanın genişliği düşünüldüğünde, halı yaşam alanları dâhilindeki dekorasyon öğelerinin temelini oluşturmaktadır. Kumaş ve diğer yüzeyler ile harmanlanmış doğal veya canlı renkler tercih ederek kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Elbet teki halıdaki renk tercihiniz oldukça kişisel bir seçimdir. Neredeyse her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekânlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz atmosferi yakalamak için kendinize en uygun olanı seçmek günümüzde artık çok daha kolay bir hale gelmiştir. Örneğin popülerliğini yıllardır korumakta olan bej rengin kullanımı odayı olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterecektir. Ancak halı satın alırken özellikle önerilen; oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Aynı tonlarda bir halı seçimi sayesinde odada renk bütünlüğü sağlanarak görsel anlamda tatmin edici bir netice alınmış olacaktır. Son yıllarda ise mavi, koyu yeşil, pembe ve toprak renkleri gibi çevresel renkler artan bir talep görmektedir.

Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratılırken, yeşil ve mavi tonlar da yatıştırıcı bir etki yaratırlar. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Son yıllarda lekelenme konusunda gelişen teknoloji sayesinde açık renkli halıların temizlenmesi eskiye oranla çok daha basit bir hale gelmiştir. Bu sayede, daha önceden lekelenme olasılığı nedeniyle çok da tercih edilmeyen açık renk halıların satışı artmıştır ve çok daha fazla dekorasyon seçeneği ortaya çıkmıştır. Yoğun trafiğe maruz kalan giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlanabilir.

Maliyet

Halı ve kilim seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında kullanılan ipliğin kalitesi gelir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatında etkisi olan konulardır.

Doku ve Desenler

Günümüzde üretilen halılar, geleneksel ilmik havından çok daha fazlasını önermektedir. Bir odaya farklılık ve ilgi çekicilik katmak için, seçtiğiniz halıda dokulu bir desen olmasına dikkat edebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık bir kaç katmanlı ilmik üretilebilmektedir. Ayrıca elmas gibi küçük taş parçaları, ya da ufak noktalar gibi aksesuarlar kullanılarak halıya kabartma etkisi verilebilmektedir. Halının doku, desen ve renkleri, odada yer alan mobilyalar ile bütünleyici bir etki ya da kontrast yaratabilir. Dokulu stiller aynı zamanda günümüzün aktif ve günlük yaşam biçimlerine de uyum göstermektedir. Dokulu halılar, birçok çeşit yapım tekniği ile üretilmektedir. Bu tekniklerin bilinen en önemli özelliği de zaman içinde halı üzerinde oluşabilecek lekelenmeleri gizleyebilme yeteneğidir.

İplikler

İplik halının temel malzemesidir. Halı içinde kullanılan ipliğin cinsi ve halının yapım şekli, halının kalitesini belirleyen en önemli özelliklerdendir. Halıların büyük bir çoğunluğu %97 oranında sentetik iplik ile üretilir. Sentetik iplikler dışında 5 temel iplik çeşidi bulunur. Bunlar;

Naylon: Günümüzün en popüler iplik çeşidi olan naylon, yıpranmaya karşı dayanıklı, esnek, mobilyanın ağırlığına ve hareketine dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzemedir. Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması nedeniyle az ya da yoğun, her türlü kullanım alanı için uygundur.

Polipropilen: Aşınmaya ve kalıcı lekelere karşı oldukça güçlü olan polipropilen, diğer adıyla olefin, kolay temizlenebilirliği ile bilinir. Statik elektriğe karşı direnç gösterebilen polipropilen, nem ve küfe dayanıklılığı nedeniyle hem iç hem de dış mekânlarda kullanılabilmektedir. Polipropilen iplik, dış mekân spor zeminlerde kullanılan sentetik çimende ve evlerde bulunan oyun odalarında kullanılmaktadır.

Polyester: Mükemmel renk berraklığına sahip olan bu iplik türü kolaylıkla temizlenebilmekte ve aynı zamanda su bazlı lekelere karşı da oldukça dirençlidir.

Akrilik: Düşük maliyetine rağmen yün görünümü ve hissi veren bir malzeme olan akrilik küflenmeye karşı dayanıklıdır. Genellikle kadife yapımında kullanılan bu iplik zaman zaman banyolarda da kullanılmaktadır.

Yün: Zengin yapısı ve mükemmel performansı ile yün hem yumuşak hem de renk çeşitliliği olan bir malzemedir. Sentetik ipliklere göre daha pahalıdır.

Karışımlar: Yün/naylon karışımlar, görünüm açısından çok daha başarılı oldukları gibi aynı zamanda yünün rahatlığı ve naylonun uzun ömürlülüğüne sahiptir. Akrilik/polipropilen ya da naylon/polipropilen karışımlar da oldukça ilgi çekmektedir.  


4068  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler

 

 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim