2010 Yılı Tüketici Kalite Ödülü’ne Layık Görülen Karmen Halı
 
 
Bu ayınröportaj konuğu; Karmen Halı Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Dörterler.


 


 

Yahya Dörterler, Zeynel Kara ve Mehmet Kara bu 3 isim yıllar önce el ele vererek kurdukları Karmen Halı’nın bugün haklı gururunu yaşıyor. 2001 yılında kurulan Karmen Halı, gerçekleştirdiği akıllı yatırımlar, ürün kalitesi ve müşterilerine verdiği güven duygusu ile geçtiğimiz aylarda “Tüketici Kalite Ödülü’ almış bir firma.

 

Karmen Halı Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Dörterler, başarılarını kalite, güven, servis kalitesi, işlevine yönelik sanatsal desen ve tasarımlara bağlıyor. Dörterler, Gaziantep’in bölgenin en büyük halı üretim merkezi haline geldiğini belirtiyor. Rekabetin üretim kalitesini ve çeşitliliği artırdığını dile getiren Dörterler, tekstil ürünlerinin istihdama olan katkısına dikkati çekiyor. Son yıllarda iç piyasaya yöneldiklerini kaydeden Dörterler, yılda 1 milyon 650 bin metrekare halı üretimi yapabildiklerini anlatıyor.

 

Yahya Dörterler, Karmen Halı’nın kuruluş sürecini, üretim alanlarını, geleceğe dair projelerini ve halı sektöründe yaşanan gelişmeleri anlatıyor.

        

Halı sektörüne nasıl girdiniz?

1983 İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi mezunuyum. 1983 yılından beri bizler bu sektörün içerisindeyiz. Ben o yıllardan beri desen atölyesi olarak halı sektörü içindeydim. 1983’te Kayseri’de başladık, 1987’de Gaziantep’e geldik. Özellikle Gaziantep’teki birçok firmaya ve yurt içi, yurt dışı firmalara aralıksız 20 yıl desen ve teknik konularda hizmet verdik. 2006 yılına kadar da desen atölyesi devam etti. Dolayısı ile biz bu işin içerisinden geliyoruz.

 

Karmen Halı’yı kurarken tereddütleriniz oldu mu?


Ortaklarımda geleneksel olarak bu işin içerisinden geliyorlar. Ortaklarım Zeynel Kara ve Mehmet Kara da ata mesleği olan dokumacılığı,1983 yılında halı üretimine dönüştürmüşler. 2001 yılında ortak çalışmaya karar verdik. Çünkü yeni teknolojiler gelişiyordu. Kaçırılmaması gereken bir değişim treni vardı ve biz de o trene beraberce bindik. Hiç tereddüt yaşamadık.

 

Halıcılıkta yaşanan hızlı gelişimi neye bağlıyorsunuz? Karmen Halı bu değişim ve gelişime nasıl ayak uydurabildi?


Gaziantep halıcılığının değişimi yaklaşık 2000 yılında başlamıştır. O dönemde biz dünyanın birçok ülkesine desen yapıyorduk. Özellikle dünya halı imalatında o dönemlerde daha da önemli yeri olan Belçika’da da aynı değişimi izlemiştik.1994 yılından sonra hızlı tezgahlar ile benzeri değişimi takip etmiştik. Hızlı üretim desen rahatlığı ile birlikte işin gidişatını tamamen değiştirdi. Yeni teknoloji makinelerle sektörün içerisine girdik. Halıcılık yaklaşık 2-3 yıldır rayına oturuyor. Önceki yıllarda dışarıdan da bu sektöre çok giren oldu. Son 2-3 yıldır halıcılık sektörüne giren çok az artık. Zira artık sektör artık sadece sermaye ile yapılabilecek olmaktan çıkıp rekabet dolayısı ile üretim ve pazarlamada çok büyük performans göstermek gerekliliğinden dolayı sermaye sahipleri için rantabl değildir. Gaziantep sektör anlamında bir sisteme oturmakta bizde Karmen Halı olarak bu sistemde yerimizi sağlamlaştırarak geliştirmek istiyoruz.

 

Halı firmalarının sayısının fazla olması, sektörü nasıl etkiliyor?


Gaziantep’te halıcılık şu an da çok büyük bir rekabetle yürüyor. Yaşanan bu müthiş rekabet tüketiciye çeşitlilik ve fiyat anlamında olumlu yansıdı. Gaziantep parça halıda dünyanın en büyük kapasiteye sahip üretim merkezi haline geldi. Gaziantep’in dışında olan eski ve köklü firmalar artık yaşanan rekabete ayak uyduramıyor. Şehrimizde geçmişe dayanan imalat alt yapısı sayesinde müthiş bir performans var. Dünya piyasasına uyum ve kurumsallaşma arttıkça firmalarımız da sistematik bir yapıya kavuşarak dünya firmaları olma yolunda ilerliyorlar.


Karmen Halı olarak iç piyasada mı yoksa dış piyasada mı etkinsiniz?  


Firma olarak 3-4 yıl öncesine kadar yurt dışı ağırlıklı çalıştık. Son yıllarda ise markalaşmak amacıyla iç piyasaya yöneldik. Şimdi 3-4 yılda geldiğimiz nokta sektör içerisinde gayet iyi. Tüm Türkiye’de bayi ağımızı oluşturduk. Bizim ürünümüzü satan çok sayıda mağaza var. İş hayatında nereye yoğunlaşırsanız orada gücünüz artıyor. Bizim aylık 140 bin metre civarında üretim kapasitemiz var. İç piyasaya cevap verebilmek için yurt dışından feragat etmek zorunda kaldık. Halının yaklaşık yüzde 80’i yurt dışına satılıyor. Bu da gösteriyor ki yurt dışından gelen talep iç piyasadan daha fazla. Biz yurt dışından çok büyük müşterilerimizi bıraktık. Bir tarafı tercih etmek zorundaydık, şimdilik biz de iç piyasayı tercih ettik.

 


Gaziantep’ten yapılan halı ihracatını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Gaziantep’ten yapılan halı ihracatının yüksek olması fevkalade bir şey ama burada en büyük olumsuzluk hammadde de dışarıya bağımlı olmamız. Halıda hele ki ihracatta yurt dışına bağlı olmak burada biraz sıkıntı teşkil ediyor. Sektör olarak krizden hasarsız ve başarıyla çıktık. Bölgede şuanda parça halıda toplu olarak en fazla tezgahın bulunduğu yer durumundayız.

 

Karmen Halı’yı diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? Sizin ürünlerinizde diğerlerinde olmayan ne var?


Türkiye’nin gelişmesi ve şartların iyileşmesiyle beraber kaliteli ürünlere yönelme başladı. Halı yer döşemesi olarak üretimdeki çeşitlilikle beraber daha çok dekor olarak da kullanılmaya başlaması eski tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Karmen Halı olarak halı tüketimindeki bu değişimi yakından takip ederek bu ihtiyaca cevap verecek ürünler geliştiriyoruz. Biz kaliteden de taviz vermiyoruz. Son kullanıcıya yönelik de markalaşmaya yöneliyoruz. Malzemenin en iyisini kullanıyoruz. Kesinlikle üretimimizde farklılık oluşmuyor. Her zaman aynı standartta üretim yapıyoruz. İşin içerisinde olduğumuz için desen ve renk bizim için çok önemli. Desen ve renklerdeki farklılığımız ortaya çıktığı zaman farkımızda ortaya çıkıyor. Ürünlerimizin en fazla tercih edilmesinin sebebi işin sanat tarafının ürünlerimize yansımasıdır. Bir kalite için sonsuz desen yapabiliriz, ayrıca aynı deseni de yine her tasarımcı farklı tasarlayabilir. Mühim olan piyasa şartları, hammadde unsurlarını dikkate alarak, kullanım yerine göre tasarımların yapılması ve üretilerek tüketiciye sorunsuz ulaştırılmasıdır. Dolayısı ile Müşteri Memnuniyetidir. Bunların hepsini bir arada kullandığınızda marka oluşuyor ve tercih ediliyorsunuz. Bizim için servis ve güven de bir o kadar önemli. Bizden alınan bir ürün yıllar boyunca kalite ve değişmezlik anlamında istikrar gösterir. Tüketicinin bir problemi olduğunda anında müdahale ederiz. Ürünümüzün sürekli takibini sağlarız.

 

Üretimde yaşanan değişiklik vatandaşlara nasıl yansıdı? Önceki yıllara göre bir değişim söz konusu mu?


Halı artık dekor ürünü haline geldi. Belirli bir zaman geçtikten sonra değiştirilen bir ürün oldu. Şu anda evlerde el halıları kaldırılıp, yaptığımız son moda halılar konulur hale geldi. Çeşitlilik çok arttı. Ev tipleri de değişti. İnsanlar artık belirli bir zamandan sonra değişiklik yapmak istiyor.

 

Tanıtım anlamında faaliyetleriniz var mı?


Marka bazındaki bilinirliğimizi halk bazında da artırmak gerekiyor. Çünkü markaya insanların aşina olması lazım, bunun için televizyonlarda bant reklamlarına ağırlık veriyoruz.

 

2010 Yılı Tüketici Kalite Ödülü’ne layık görüldünüz, bu ödülün size verilmesindeki temel unsurlar nelerdi?


Ödülün istikbal vaat eden, kurumsal, markalaşma yolunda ilerleyen bir firma olmamızdan dolayı bize verildiği inancındayız…    


boss

Güncellenme: 11/10/2010   
4611  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim