Atila Demirhan; Van De Wiele Sadece Makine Üreticisi Değildir!
 
 
Bu ayın röportaj konuğu; Halı tezgâhı denilince ilk akla gelen, Belçikalı Van De Wiele firmasının Türkiye temsilcisi Atila Demirhan.

Belçikalı Van De Wiele firmasının Türkiye temsilcisi Atila Demirhan yoğun iş temposu arasında bize zaman ayırarak sorularımıza içtenlikle cevaplar verdi.

CARPETRIUM- Atila Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1963 doğumluyum, evli ve 2 çocuk babasıyım, 1971 yılında ailemle birlikte Belçika’ya yerleştik. Eğitimimi orada tamamladıktan sonra 2 yıl Balta firmasında çalıştım ve 1988 yılında Van De Wiele’de çalışmaya başladım ve 1996 yılında görevli olarak Türkiye’ye geldim.

 

CARPETRIUM- Bize Van De Wiele firması hakkında bilgi verir misiniz?  

Van De Wiele 1880 yılında kurulmuş 129 yıllık geçmişi olan bir şirkettir. Kurucusu Polydoor Benoot, ziraat makineleri üretimiyle işe başlamıştır. Firmanın 1900 yılında toplam 18 çalışanı mevcuttu. 1921 yılında Polydoor Benoot’un damadı olan Michel Van De Wiele şirkete katılıyor. Şirket, Michel Van De Wiele’nin katılımıyla endüstriyel (dokuma) makine üretimine başlıyor. 1937 yılında dökümhane kuruluyor. Şirket 1949 yılında şahsi bir aile şirketinden A.Ş.'ye dönüşüyor. 1967 yılında ilk NC makine kullanımına geçiliyor. 1975 yılında ilk defa mekiksiz halı dokuma makinesi üretiliyor. 1986 yılında Fransa’daki jakar fabrikası (Wittendal) şirkete dâhil oluyor. 1993’te İSO-9002 belgesi ve 1995 ‘de İSO -9001 belgesi ile üretime devam ediliyor. 1996 yılında Van De Wiele İstanbul kuruluyor. 1999 yılında İngiltere’deki Bonas firması Van De Wiele bünyesine katılıyor. 2002’de ise İRO AB SWEDEN Çin’de üretime başlıyor. 2004 yılında İRO AB-SWEDEN grubu içindeki tüm şirketler tek çatı altında birleşiyor. Van De Wiele grubunun şu anda üretim yaptığı ülkeler Belçika, İsveç, Almanya, İtalya, Fransa, Çin ve Tayvan.   Ayrıca 13 ülkede satış ve servis hizmeti vermektedir.CARPETRIUM- Bildiğimiz kadarıyla 1996 yılından sonra Van de Wiele olarak Türkiye’de bir yapılanma sürecine girdiniz. Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz?
 

Evet, 1996 yılında Van De Wiele Türkiye’de Barlo Teknik ile çalışmalara başladı. 1999 yılında ise Van De Wiele İstanbul Tekstil Makineleri San. ve Tic. Ltd. Şti kurulmuştur ve 2000 yılından itibaren satış ve teknik servis hizmetleri Van De Wiele İstanbul tarafından verilmeye başlanmıştır.

 

CARPETRIUM- Yine, bildiğimiz kadarıyla son yıllara kadar Türkiye en çok tezgâh satışlarının yapıldığı ülkelerin başında geliyordu. Bugün itibariyle bu durumda bir değişiklik söz konusu mu?

Türkiye son 6 yıldır en çok halı dokuma makinesi alan ülkelerin başındadır. 2009 yılı itibariyle ile ise dünyadaki ekonomik/finansal krize bağlı olarak bir düşüş söz konusudur. Ancak, son yıllarda yapılan yatırımlara bakıldığında bizim için Türkiye’deki düşüş sürpriz olmadı. Şu anda halı dokuma yatırımında başı çeken ülkeler İran, Suriye, Çin vs.

   

CARPETRIUM- Van de Wiele’in yıllık üretim kapasite hakkında farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Halı tezgâhı olarak 2008 yılı üretim kapasiteniz ve bu kapasitenin ülkelere göre satış dağılımı nasıl gerçekleşti?

 

2008 yılı üretim kapasitemiz toplamda 201 makinedir, Türkiye’ye 52 adet makine gelmiştir, diğerleri ise İran, Belçika, Çin vs. Toplam 30 ülkeye ihraç edilmiştir.

 

CARPETRIUM- Bugüne kadar, Türkiye’de en çok talep gören ürün modeliniz hangisi oldu? Bize bu ürün hakkında bilgi verir misiniz?


En çok satan makinelerin başında CRX modelimiz gelmektedir. Bu ürün 2 rapiyerli ve 3 rapiyerli olarak müşterilerimizin beğenisini kazanmıştır. CRX model makinemizde yeni nesil jakar makineleri kullanılmaktadır. Bu model makinede kullanılan elektronik donanım önceki nesillere göre daha kullanışlı.

CRX82 model makine polipropilen ipliklerle yüksek devirlere çıkma şansı tanımaktadır. Bu makinenin bakım süreçleri asgariye indirilmiştir.

 

Bu makinenin devamı bilindiği gibi CRP modelidir. 2008 yılında piyasaya sürdüğümüz CRP model makinemiz de ilk günden beri rağbet görmeye başladı. CRP model makinemizin en önemli özelliklerinden biri hız ve bu makinenin dokuma eninin 5 metreye çıkabilmesidir. 5 metre model makinelere ilgi oldukça çok.


   

 

CARPETRIUM- ITM 2009 Fuarı’nda Süper Shaggy Loop Halı yapabilen Universal Shaggy-Loop Pioneer USP93 model makine büyük ilgi gördü. Bize bu ürün hakkında bilgi verir misiniz?

 

Buna benzer ürünler bilindiği gibi daha önce USX83 model makinemizde dokunmaktaydı. Ancak kesik hav boyu maksimum 30 mm ye çıkıyordu ve piyasadan gelen talep doğrultusunda USP93 model makineyi geliştirdik. Kesik hav boyunu 50 mm çıkardık. USP93 model makinenin piyasaya girmesiyle birlikte bu ürün gamı daha da zenginleşecektir. 
 
CARPETRIUM- Van De Wiele İstanbul kurulduğundan beri ekibin başında siz varsınız. Ve Türkiye’de Van de Wiele denilince akla ilk Atila Demirhan geliyor. Bu başarının sırrı nedir acaba?

 

Eğer bir başarı varsa bu sadece benim şahsi başarım değil, arkamızda 750 çalışanı ve Türkiye ekibimizi destekleyen bir şirket var. Van de Wiele’nin şirket politikası her zaman müşteriyi partneri olarak görmektir ve biz de ekibimizle bunu uyguladık. Biz sadece makine üreticisi değiliz, aynı zamanda makinelerimizde müşterilerimizin satabileceği, piyasanın talep ettiği ürünleri geliştiriyoruz. Müşterilerimizin önünü açacak ve farklı pazarlardan pay alacak ürünlerin halı dokuma makinelerinde dokunabilmesi için sürekli olarak çalışıyoruz. Yani müşterilerimiz için bir tedarikçiden öte, onların çözüm ortağıyız diyebiliriz. Bize düşen de bu makineleri en iyi şekilde müşterilerimize tanıtmak.


 


CARPETRIUM- Dünyadaki tüketici eğilimlerine bakıldığında parça halıya olan talebin azaldığını söylemek mümkün. Makine halı sektörü ivme mi kaybediyor, siz bu tespite katılıyor musunuz?

 

Bu bilgi size nereden geldiğini bilmiyorum ve ben bu tespite katılmıyorum. Parça halı kullanımı bize göre daha artmaya devam edecektir.

Son zamanlarda inşaat sektörünün yavaşlamasıyla birlikte parça halı satışları bazı bölgelerde düşmüş olabilir. Parça halı sektörü son yıllarda ciddi anlamda büyüdü. Bunun nedenleri; yeni konut projelerinde laminant, parke ve seramik yer döşemelerin tercih edilmesi başta gelmektedir ve bu yer döşemelerinin kullanımı otomatikman parça halıyı yanında getiriyor.

Parça halı artık yer döşemesi olarak değil dekoratif amaçlı kullanılmaktadır ve 2005 yılında piyasaya sunduğumuz Shaggy halılarına gösterilen ilgi parça halının daha çok dekoratif amaçlı kullanıldığının göstergesidir.

 

 

CARPETRIUM- Türk halı sektörünü yakından tanıyan biri olarak, Türk halı sektörünün gelecek 10 yılını nasıl görüyorsunuz?

 

Tabii 10 yıl çok uzun bir süreç, şahsen ben iyi görüyorum, önümüzdeki dönemde bazı müşterilerimiz, diğer sektörlerde olduğu gibi sıkıntı yaşayabilirler ancak yine de diğer sektörlere göre halı sektörü çok iyi durumda.

 

Parça halı sektörü bize göre daha zenginleşecek ve çeşitlenecektir, farklı hav malzemelerinin kullanımı bunu destekleyecektir. USX83 model makinelerin büyük çoğunluğu Türkiye’de ve bu makine farklı malzemelerle çalışmaya çok müsait. Yurt içi ve yurt dışı halı fuarlarında Türk firmaları USX83 model tezgahta dokunmuş halılarla büyük beğeni kazanmaktadırlar.

 

CARPETRIUM- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Türkiye’de şu anda yaklaşık elektronik jakarlı 700 adet makine çalışmaktadır. Bu makineler Van De Wiele’nin 1993 yılından bu yana üretmiş olduğu makine modellerindendir. Sayısal olarak baktığımızda 700 adet halı makinesi, makine halı sektöründe çok büyük sektörsel bir güç ama bunu yeterince kullanmıyoruz/kullanamıyoruz. Halı üreticileri daha organize hareket etmelidirler ve pazarlama politikalarını gözden geçirmelidirler diye düşünüyorum.

 

Tüm müşterilerimizin başarılarının devamını diliyorum.

 

 

CARPETRIUM- Atila Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

 

Güncellenme: 17/07/2009   
17507  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim