Dilek Halı’da Değişim Rüzgarı
 
 
Temellerini 1980’li yıllarda Şahin Şakı’nın attığı Dilek Halı, artan üretim kapasitesi ve işlem hacmiyle sektöründe önemli bir yere sahip.


Yılların vermiş olduğu tecrübeyle yatırımlarına hız veren firmada son günlerde adeta değişim rüzgarı yaşanıyor. Dilek Halı’nın rotasını artık baba Şahin Şakı yerine Eyüp Şakı belirliyor ve dümeni de yine kendisi tutuyor. Dilek Halı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Şakı, babasının yönetimle ilgili işleri kendisine devrettiğini ancak önemli kararlarda babasının tecrübelerinden faydalandığını söylüyor. Markalaşma yolunda da önemli adımlar atan firma geçtiğimiz günlerde Dilek Halı’nın yeni yüzü Manken Tuba Özay ile sözleşme imzaladı. Dilek Halı’nın en önemli projesiyse yaklaşık 15 milyon dolara mal olması beklenen 17 bin metrekare alana sahip iplik tesisi. Bu tesis sayesinde firma kendi kullandığı ipliği yine kendisi üretecek. Dilek Halı’da yaşanan değişimi, yeni yatırımları, genç olmanın iş yaşamına etkilerini Dilek Halı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GAGİAD Üyesi Eyüp Şakı ile konuştuk.   

 

 

“Çocukluk yıllarında babamın yanında çalışırdım”

 

Baba mesleği olduğu için çocukluk yıllarından beri üretime meraklı olduğunu kaydeden Dilek Halı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Şakı, küçük yaşlardayken fabrikada çalışmaya başladığını dile getiriyor. Şakı o yılları şöyle anlatıyor: “ Çocukken işe çok meraklıydım. Okul tatil olduğu zaman babamla birlikte işe gidip gelirdik. Müşterilerin nerde nasıl iş yaptıklarını o yıldan beri takip ederim. Ve işe meraklı olmamın faydasını çok gördüm. Çocukluk yıllarımda ambalaj yapar halı bükerdim.”

 

“4 yıldır işletmenin başındayım”

 

Şu an 26 yaşında olan Şakı aldığı eğitimler ve profesyonel iş yaşamı hakkında şunları dile getiriyor: “Lise öğrenimimi Gaziantep’te tamamladım. Daha sonra İngilizce öğrenimi görmek için Amerika’ya gittim. 8 ay öğrenim görüp geldim. İşle ilgili yabancı dil çok önemli olduğu için İngilizceyi öğrendim. Yaklaşık 4 yıldan beri de fabrikadayım.”

 

 

“Şunu çok iyi biliyoruz ki önemli olan çok fazla üretmek değil; çok fazla satmakta değil, biz bildiğimiz işi yapıyoruz. Bunu yaparken de kaliteden taviz vermeden müşteri memnuniyetini hep ilkemiz kabul ederek halı sektöründe çok kaliteli bir yer edindik. Bu sektörde Dilek Halı olarak hep var olduk ve var olacağız. 30 yıldır ilke edindiğimiz kalitemiz 2010 yılı Avrupa Kalite Ödülü ile de tescillenmiş olup sektörümüzde ilk olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”

 

“Kritik kararları babamla birlikte alıyoruz”

 

Babasının işletmeyle ilgili işleri kendinse devrettiğini aktaran Eyüp Şakı, önemli kararlarıysa babasıyla birlikte aldıklarını ifade ediyor. Şakı, şunları söylüyor: “Artık karar mekanizmalarında genellikle ben oluyorum ve karar alırken de babamın tecrübelerinden yararlanıyorum. Kritik kararları beraber alıyoruz. Bizde kesinlikle tek başına karar verilmez, muhakkak fikir alışverişi yaparız. Tabii tecrübe çok önemlidir. Onun tecrübelerinden her zaman istifade ediyorum. Ama genç girişimcilik ruhu da çok farklı bir şey, biz onlara göre yaşımızın vermiş olduğu aktifliği daha iyi kullanabiliyoruz. Sürekli araştırma, geliştirme ve yurt dışına gezi turları düzenleme konularda onlara göre biraz daha iyiyiz.”

 

 

 

Babamın bize öğrettiği en önemli değerler;   önce dürüstlük sonra ticaretin gerekleri ve ticaretin kuralları oldu. Biz burada onunla beraber çalışarak öğrendik iş yaşamını.

 

“Halıda algılama değişti”

 

Şakı, halı sektöründe algılamanın değiştiğine ve üretici firmaların sürekli kendilerini yenilemeleri gerektiğine dikkati çekiyor. Şakı, bu durumu şöyle açıklıyor: “ Halı artık dekoratif bir eşya haline geldiği için sektörde de değişim oldu. Örneğin mobilya sektöründeki renk ve modelleri bile takip etmemiz gerekiyor. Mobilyaya göre renk kombinasyonu oluşturmamız gerekiyor. Sıra dışı farklı desenler yapmak gerekiyor. Bunun için de pazarlar iyi analiz edilmeli ve geleceğe yönelik çalışmalar yapılmalı.”

 

Yaklaşık 12 kalitede, yüzlerce çeşit desende halı üretiyoruz. Dünya trendlerini yakından takip etmemizin yanı sıra, özellikle oyma işleminde son derece kalifiye bir ekibimiz var. Hızla değişen dekorasyon trendlerinin önünde giden tasarımlarımız, katıldığımız fuarlarda ve müşterilerimiz tarafından büyük ilgi görüyor.  Özellikle bu yıl oyma el halılarının tercih edildiği sektörde markamız, modern ve geleneksel tasarımlarıyla müşterilerimizin taleplerine cevap veriyor

 

“Gaziantepli girişimciler çok başarılı”

 

Eyüp Şakı, Gaziantep’teki genç girişimcilerin oldukça başarılı olduklarını belirtiyor ve işletmelerde yeni görev alacak olan akranlarına şu tavsiyelerde bulunuyor: “Genç jenerasyonu çok iyi ve başarılı buluyorum. Öncelikle kendisini çok iyi yetişmiş bir jenerasyon var önümüzde. Eğitim ve teknoloji anlamında müthiş bir donanıma sahipler. Ancak işin başında olan arkadaşlarımın işletmeyi ve ürünü çok iyi tanımaları gerekiyor. Bu konulara hakim olmazlarsa iş yapamazlar. Finans konusunda da kendilerini çok iyi yetiştirsinler. Çünkü para trafiğini takip etmek çok önemli.”

 

“Markalaşmak istiyoruz”

 

Markalaşma sürecinin önemine işaret eden Şakı, Dilek Halı’nın hedefleriniyse şöyle açıklıyor: “ Markalaşma yolunda ilerleyen bir firmayız. Öncelikli olarak firmayı kurumsal bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bunda da nitekim başarılı olduk. Ama bilinirliliğimiz tüm Türkiye’de çok iyi değil. Bunu daha iyi hale getirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Reklam anlaşmalarımızla Dilek Halı’nın nasıl bir kaliteye sahip olduğunu göstermeyi hedefliyoruz.”

 

“İplik tesisi kuruyoruz”

 

Dilek Halı’nın kendi iplik tesislerini kurmak için yeni bir yatırım hamlesi başlattığını belirten Şakı, kurmayı planladıkları iplik tesisi hakkında şu bilgileri veriyor: “ İleriye dönük en büyük amacımız kendi ipliğimizi üretebilecek bir fabrika kurmaktır. Şu anda yatırım amaçlı kullanacağımız yer yaklaşık 17 bin metrekare alana sahip. 10 bin metrekaresini kapatmayı düşünüyoruz. İnşaatına başladık. Şu anda yaklaşık 8 milyon dolarlık yatırım oldu. Tüm maliyetlerin 12 – 15 milyon dolar arasında olacağını tahmin ediyoruz. Bizim normalde günlük halı üretimimiz 10 bin metrekare oraya iki tezgah daha gelecek ve halı üretimimiz yaklaşık 14 bin metrekareye çıkacak. Yani yüzde 30-35 civarında bir üretim artışı olacak. Oraya biz sadece iki makine kurmayı düşünmüyoruz. Biz oraya iplik tesisi de kurmayı düşünüyoruz. Zaten esas kullanım amacı iplik tesisi olacak. Kapasite yüksek olursa dışarıya da iplik vereceğiz. İplik tesisimiz 12-14 tonluk bir hat olacak.”

 

 
boss

Güncellenme: 23/12/2010   
6846  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim