Eyyüp UYMAZ; 'Biz Carpetus’u “Shaggy halıların piri” addediyoruz.'
 
 
Bu ayın röportaj konuğu;Carpetus Halı Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Uymaz


               Eyyup Bey, bize Carpetus Halı’dan bahseder misiniz?

 

Carpetus 2004 yılında kurulmu, oldukça genç bir firma. Halı ve iç tasarım dünyasında gelimeleri, trendleri yakından takip eden ve günümüzün hızlı değişimlerine ayak uydurabilen bir ekibiz ve bu da çalımalarımıza oldukça olumlu yansımalar yapıyor.

 

Biz Carpetus’u “Shaggy halıların piri” addediyoruz. Bu konuda hiç alçakgönüllü değiliz. Türkiye’ye el dokuma polyester shaggy’i ilk kez getirerek shaggy halıların iç dekorasyonun önemli bir parçası olmasına katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. O günden bu güne de el dokuma polyester shaggy konusunda düzenli olarak yeni koleksiyonlar ve yükselen bir kalite sunuyoruz.

 

Bize ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

El dokuma shaggy ürünlerimizdeki en yeni koleksiyonumuz Barboletta. Portekizce kelebek anlamına geliyor Barboletta. Ürünümüz de kelebek kanadı kadar parlak ve yumuak. Barboletta koleksiyonumuzun hem düz, hem de bu senenin dekorasyon modasına uygun desenli seçenekleri mevcut. Piyasaya sürdüğümüz Nisan ayından beri de oldukça yoğun bir ilgiyle karılatık.

 

Bunun yanı sıra yüksek kalitede Nepal koleksiyonumuz, Sır Nepal, yeni desenleri ile müterilerimiz ile bulumaya devam ediyor.

 

Piyasada yaklaık 3 senedir kendi baına bir marka olmu olan “Polimix” koleksiyonumuzu da devam ettiriyoruz. Polyester türevi farklı iplerin el dokuması ve güncel desenler ile dokunması ile ortaya çıkan bu ürüne belli aralıklar ile yeni desenler ekleyerek koleksiyonumuzun hep canlı kalmasını sağlıyoruz.

 

Polimix türündeki ürünlerimizden Gökkuağı ve Tombul isimli ürünlerimiz de özellikle trendleri yakalayan renk seçimleri ile çokça beğeniliyor. Özellikle Tombul cinsi ürünümüz yapımında kullanılan kalın polyester iplik ile üzerinde yürürken ayaklara masaj yaparak günün yorgunluğunu üzerinizden alıyor.

 

Türkiye’de makine halılarının üretiminin yakaladığı yükseliş göz ardı edilemez elbette. Bu sebeple bizler de makine halıları ile yeni denemeler yapıyoruz. Bombay ürünümüz kahve, siyah-kırmızı ve lila renk tonları ile birçok müterimizin ihtiyacına cevap veriyor. Diğer bir makine halısı koleksiyonumuz ise Perla. İnci beyazlığında oluturduğumuz üründe %100 Yeni Zelanda yünü ve kavak ağacından yapılan viskosu kullanarak naturel ve sağlıklı bir koleksiyon oluşturduk.

 

2010 senesinde Carpetus’un ürün çeşitliliği daha da arttacak. Müşterilerimizin kaliteli ve estetik ürünlerdeki ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli yeni koleksiyonlar üzerinde çalışıyoruz.

 

Satılarınızın içerisindeki ihracat payı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Carpetus ihracat kapasitesi git gide artan bir firma. Bununla da gurur duyuyoruz. Şimdiye dek özellikle Avrupa ve Amerika’da satışlarımız oldu. Özellikle geçen sene ilk defa katıldığımız Domotex Hannover Fuarı’nın olumlu etkilerini hissediyoruz. Bunun yanında İngilizce yayınlar ve internet sitelerindeki varlığımız ile satışlarımızda ihracatın payı git gide artıyor.   Özellikle Twitter ve Facebook’taki Carpetus siteleri ve carpetus.blogspot.com adresli İngilizce blogumuz oldukça ilgi çekiyor ve bu da bize alım talepleri olarak dönüyor. Bütün bunların sonucunda, mutlulukla söylüyorum ki, Carpetus ürünlerine duyulan ilgi oldukça geni bir coğrafyaya yayılmı durumda.  

Bize Carpetus Halı’nın teknoloji ve Ar-Ge yatırımı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Çok önemli bir noktaya değindiniz. Yenilikler le anılan bir firma olmamızın ön koşulu olarak ar-ge konusuna inanılmaz zaman ve kaynak ayırıyoruz. Şimdiye kadar halı deyince akla gelen en önemli noktalar deseni, renkleri ve dokuması idi. Ancak artık hem üretim anlamında hem de tasarım konusunda seçenekler oldukça arttı. Özellikle shaggy koleksiyonlarımız ile biz de buna katkıda bulunduğumuzu düünüyoruz. Bu noktada halının ipi, ipin boyası, uzunluğu, düğüm özellikleri gibi birçok noktada çalışma yaparak, yenilikleri takip ederek bayilerimize de her zaman en yeni koleksiyonları çalışma şansı veriyoruz. İpten halıya giden süreçteki her nokta hakkındaki gelimeleri takip ediyor, üretici firmalarımız ile beraber denemeler yapıyoruz. Bu denemeler ise bazen iki-üç, bazense 10-15 defa güncellendikten sonra koleksiyon olarak bizlere dönüyor.

2010 yılında yapılacak olan Almanya Domotex Fuarı çalımalarınız ve hazırlıklarınız ile ilgili bilgi verirmisiniz ?

Almanya Domotex Fuarı’na ilk olarak geçen sene katıldık. Fuar katılımcısı firmalardan çok olumlu geri bildirimler aldık. Birçoğu ile çalışma şansı bulduk, ticari çalışma yapmadıklarımız ile de iletişimimiz devam ediyor. Bu keyifli deneyimi bir daha yaşamak için bu sene de Almanya Domotex’e katılmaya karar verdik. Yalnız bu sene geçen seneki yerimizde değil, halı dünyasında tasarıma ve kaliteye önem veren az sayıda firmanın bulunduğu FloorForum alanında yer alacağız. Dünyada yerel ve doğal olana olan yönelie katılarak biz de yerel motiflere ve doğal materyallere yönelik çalışmalar yapıyoruz.
Sizce dünyada yaanan küresel kriz Türk halı sektörünü ne kadar etkiledi?

Halı ve benzeri yer kaplamaları dayanıklı tüketim malları olarak krizden en kolay etkilenen ürünlerden. Biz de birçok bayiimiz gibi bu senenin ilk döneminde satışlarımızda krizden kaynaklanan ufak bir azalma yaşadık. Bir yandan da krizin yarattığı belirsizlik sebebi ile son kullanıcı fiyatı uygun, ancak yine de kaliteli ve estetik güzelliğe sahip ürünleri tercih etmeye başladı. Carpetus ürünleri tam da bu kitleye hitap ettiği için aslında krizden biz şirket olarak yara almadan ve stratejilerimizi netleştirerek çıktık.

Ancak krizin yarattığı sıkıntılar sebebi ile Türk halı sektöründe makine halılarına daha fazla yönelim görüyoruz. Kaliteli el dokuma halı koleksiyonlarının sayısında azalma farkettik. Ancak biz Carpetus’u bu noktaya getiren kaliteli el dokuması koleksiyonlarımızı bırakmayı düşünmüyoruz.

Geleceğe dönük planlarınız var mı?

Carpetus olarak en büyük yatırımımız her zaman daha kaliteli ve daha estetik ürünler sunmak. Bunu da sürekli olarak devam ettiriyoruz. Bunun yanında bir yandan doğallığa önem veren ancak bu doğallığı günümüz teknolojisi ve hızlı yaşam tarzı ile birletirebilecek yeni ürün fikirlerimiz var, ve bunları gelitireceğiz. Sanırım Domotex Almanya’da bu fikirlerin başlangıcını sizlerle paylaşma şansımız olacak. Carpetus’un Türkiye pazarında yeniliklerle anılan adını yurtdışı pazarlara açmak için çalışmalarımız tam gaz devam ediyor diyelim.Son olarak eklemek istediğiniz eyler var mı?

Bu vesile ile ben bayilerimize buradan teşekkür etmek istiyorum. Biliyoruz ki kriz zamanı herkes gibi onlar da çok keyifli olmayan dönemlerden geçtiler. Ama Carpetus’a ve ürünlerine gösterdikleri sevgi ve bağlılığı asla bırakmadılar. Ben inanıyorum ki krizden Carpetus ekibi ve bayileri olarak güçlenerek çıktık ve bundan sonra da bir aile olarak hep beraber üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.

 

Carpetrium olarak ilgi ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederiz.

 

  

Güncellenme: 14/11/2009   
7349  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim