Halının Mir'i Mir Halı
 
 
Köşemizde bu ay Mir Halı Yönetim Kurulu Başkanı sayın Hüseyin Çınar'ı misafir ediyoruz.. Mir Halı ; parça halı ve cami halısında bölgemizin en önde gelen üretici firmalarından birisi.


Mir Halı; ürünlerinde kullandığımalzemeden tutunda satış ve satış sonrası müşterilerinde oluşan memnuniyete kadar işinin her anını aynı ciddiyet ve kalitede sürdüren önemli bir halı üreticisi.
Carpetrium olarak bizler ; hem firmayı daha iyi tanıyabilmek hem de sizere tanıtabilmek adına Sayın Hüseyin Çınar ile yapılan röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Mir Halı hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Mir Halı 1988 Yılında kurulmuş ve kuruluş tarihinden itibaren makine halısı üretiminde pazar payını sürekli büyütmüştür. Bu süreçte makine modernizasyonu gerçekleştirmiş ve bu sayede çok daha kaliteli bir üretim gerçekleştirmektedir.

            Makine modernizasyonuna müteakip kalifiye personel olarak ta insan kaynaklarına yatırım gerçekleştirmiştir. Bu süreçte sahip olduğu bilgi birikimi ve iş tecrübesi sayesinde şu anda, Türkiye Halı üreticileri içerisinde saygın bir konumda bulunmaktadır.

            Bu tecrübelerimiz sayesinde 12 ürün gurubumuzla sektöre, Parça Halı Duvardan Duvara Halı ve Cami Halısı üretimi başarı ile devam etmektedir. Sahip olduğumuz bayi ağı sayesinde tüketiciler Mir Halı ürünlerini Türkiye’nin 81 ilinde rahatlıkla bulabilmektedir.

 

Yeni ürünleriniz ya da firmanıza yönelik yenilikleriniz nelerdir?

Mir Halı Arge faaliyetleri bünyesinde, ürün gamı geşliştirme, makina parkı ve üretim teknolojisi geliştirme faaliyetlerini aralıksız olarak daha ileri seviyelere yükseltmeyi ilke edinmiş bir firmadır.

 

          Bu süreçte üretim teknolojisinden tüketici memnuniyetine, insan kaynakları geliştirme faaliyetlerinden desen tasarım çalışmalarına, tüm departmanlarımızla koordineli bir çalışma sürdürmekte, yapılan yenilikler ve yeni yatırımların tüm departmanlara olumlu yansımalar azami düzeyde tutulmaya çalışılmaktadır.

 

           Ürün bazında yeniliklerimizden bahsedecek olursak, kalite sayımızı son eklediğimiz ürünlerle birlikte 12’ye çıkardık. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, ürün gamı ve çeşitliliği desen çalışmaları kesintisiz sürdürülmekteyiz.

          Tüketici odaklı ürün yelpazesi oluşturmakta, güncel renk ve desen kreasyonları ile müşterilerimizim beğenisine mazhar olmaktayız.

 

          Mir Halı kurulduğu günden bu yana bu süreci misyon edinerek üretim yapmaktadır.   Makine parkı geliştirme faaliyetleri çerçevesinde 2011 yılı içerisinde son model 8 renkli bir tezgah alımı gerçekleştirilmiş olup sektörün üretim teknolojisi en üst seviyede takip edilmektedir. Makine parkı geliştirme ve modernizasyonu çalışmaları neticesinde sahip olduğumuz ürün gurupları ve kalite seçenekleri de en üst seviyeye çıkarılacaktır.

 

          Bölge bayiliği yapılanması çerçevesinde 2011 yılında da Türkiye’nin farklı bölgelerinde bölge bayi ağı oluşturma çalışmaları devam edecektir. İnsan kaynakları yatırımları ile sahip olduğumuz üretim pazarlama ve desen tasarım kadrolarımızı zenginleştirme faaliyetleri 2011 yılında da sürdürülecektir.

 

          İnsan kaynakları yatırımları çerçevesinde üretim ve yönetici kadroları daha güçlü ve profesyonel bir yapıya kavuşturulmuştur.

   Size göre halı sektörünün en büyük problemi nedir?

 Türk makine halıcılığı sektördeki arz talep faktörlerinin etkisi ile sürekli gelişmekte ve dünya halı piyasası içerisinde önemli bir rol oynamaktadır. Ama dünya halı üretiminde özellikle Avrupalı üreticilerde halı teknolojisi üretim hammadde çeşitliliği ve pazarlama stratejilerinde marjinal bir yaklaşım sergilenmekte, özellikle teknoloji yatırımlarına ve araştırma geliştirme faaliyetlerine geniş bütçeler ayrılmaktadır. Bu sayede Piyasa analizleri çok rahat ve hızlı bir şekilde müşteri memnuniyetini karşılayacak biçimde karşılanmaktadır.

Makine halıcılığında klasik üretim teknolojileri ve pazarlama faktörleri, artık dünyadaki rekabet ortamında kullanılmamakta yeni farklı yaklaşımlar denenmektedir.

Türkiye’deki bazı üreticiler iç piyasadaki fiyat rekabetinden dolayı ürün kalitesinden ödün vermektedir. Bunun sonucunda haksız rekabet yaşanmakta daha kaliteli üretim yapılmasının önünde derin bir engel oluşturmaktadır.

Bu tür durumların oluşması ürün kalitesi marjinal yenilikler ve arge çalışmalarına sekte vurmakta ve sonuçta Avrupalı üreticiler ile rekabeti olanaksız hale getirmektedir.

Sektördeki bu olumsuz durumu engellemek için üreticiler üretim guruplarına göre belirlenen standartlara uymalıdır. Perakende müşteriye yönelik bilgilendirme çalışmalarının da konunun çözümünde etkili olacağı kanaatindeyim.

 

Sektörün önemli firmalarından biri olarak sizin sektöre yönelik beklentilerinizi ve bu sektörün gelişmesine dair projelerinizi öğrenebilir miyiz?

  Halı rekabetin zorlaştığı, herkesin her pazara kolayca ulaştığı hızlı ve çok çabuk değişen üretim model ve tekniklerinin geliştiği küresel bir Pazar konumundadır. Bu ortamda gelişmek ve büyümek için bilinçli hareket etmeye ve bilgimizi arttırmaya mecburuz. Rekabet gücümüzü yitirmemek ve gelişmelerden geri kalmamak için sektörel yeniliklere hemen ayak uydurmalı her yıl bir önceki yoldan bir adım önde olmalıyız.

Halıcılık sektörünün gelişebilmesi ve dış pazarlarda daha etkin bir şekilde yer alması için sürekli yenilikler ortaya koymalı desen tasarım ve üretim teknolojisinde farklılaşmalıyız.

 

Eklemek istedikleriniz…

  Sektörde kalıcı olmayı hedefleyen Mir Halı, kalıcı olmanın fark yaratmaktan geçtiğinin farkındadır. Kaliteden ödün vermeden fark yaratma, yenilikçi olma, ürün geliştirme ve Marka yatırımları, dün olduğu gibi bugün de yarın da kesintisiz devam edecektir.

Edindiğimiz bilgi birikimi ve sektör tecrübesini ürün geliştirme ve üretim teknolojisine yansıtmaktayız. Bu sayede daha kaliteli ve yenilikçi bir ürün çizgisi oluşturmakta ve bu çizgimizi korumaktayız.

Mir Halı kuruluşundan bu yana yüzde yüz müşteri memnuniyetini misyon olarak yüklenmiş ve bu görev bilinci ile yoluna kesintisiz devam etmeyi amaç edinmiştir.

 

 

Güncellenme: 08/06/2011   
6431  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim