Merinos'tan Amerika'da İlginç Bir Rekor Hazırlığı
 
 
Parça halıda dünya liderliğine yükselen Merinos, kasım ayında ABD’de 75 bin metrekarelik mağaza açacak.


Parça halıda dünya liderliğine yükselen Merinos, kasım ayında ABD’de 75 bin metrekarelik mağaza açacak. Erdemoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, “7 kilometrelik kurdele keserek Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceğiz” diyor...

ADIYAMAN Besni kökenli Erdemoğlu ailesi, sadece Türkiye değil dünyada halı piyasasında da söz sahibi. Erdemoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Merinos, bu yıl parça halıda Mısırlı Oriental Wewars firmasını geride bırakarak liderliğe yükseldi. Parça halıda Merinos ve Padişah markalarıyla rekabet eden Erdemoğlu Şirketler Grubu, 2006 yılında Dinçkök ailesinden Dinarsu’yu alarak duvardan duvara halıda da rekabete katılmıştı...

Merinos’un üretim merkezi Gaziantep’te. Şirketin bu ildeki tesisleri yıllık 30 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip. Merinos’un Rusya’da da fabrikası var. Gelecek yıl Çin’de de entegre bir tesis kurulacak.

Merinos, Amerika’da ise Amerikalılara bile parmak ısırtacak büyüklükte mağazalar açıyor. 75 bin metrekare kapalı alana sahip üçüncü mağazasını kasım ayında North Carolina’da açacak olan Merinos, Şükran Günü’nde 7 kilometrelik kurdele keserek bir Guinness rekoru kırmayı deneyecek.
Erdemoğlu Şirketler Grubu’nun cirosunun büyük bölümü halıdan geliyor. Grup, İzmir’deki fabrikasında Merinos markasıyla 7 yıldır mobilya da üretiyor. Halen mobilya, grup cirosunun yüzde 10’unu karşılıyor. Erdemoğlu, iki ay önce yine Dinçkök ailesinden Akal İplik’in Zonguldak Alaplı’daki üretim tesislerini de kiraladı.

2010’u 1.2 milyar TL ciroyla kapatan Erdemoğlu Şirketler Grubu, bu yıl 1.6 milyar TL hedefliyor. Grup şirketlerinde 5 bine yakın çalışan bulunuyor.

Erdemoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile ABD’deki yeni yatırımı ve büyüme planlarını konuştuk...

Halıda işler nasıl gidiyor?

Halıda şu ana kadar işler oldukça iyi. Parça halıda gerek Türkiye gerekse dünya pazarında en önemli ve en büyük kuruluşuz. Pazar payımızı hem içeride hem dışarıda günden güne artırıyoruz. Bu yıl parça halıda dünya birinciliğini Mısırlı Oriental firmasından aldık. Rusya’da da parça halı tesisimiz var. Amerika’da büyük mağazalar açıyoruz...

Amerika’da nasıl bir organizasyon kurdunuz?

Amerika’da Merinos Furniter&Carpet aracılığıyla faaliyet gösteriyoruz. Bu şirketin yüzde 95 hissesi Merinos’a ait. Amerika’daki işimizin başında, şirketimizin de yüzde 5 ortağı olan Göksel Bulat var. Oradaki toptancılara mal verdiğimiz gibi, kendi Merinos tabelalı mağazalarımız aracılığıyla da tüketiciye ulaşıyoruz. Amerika’ya geçen yıl 23 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bunun 3 milyon dolarını kendi üç mağazamızdaki satışlardan elde ettik. Şirketimizin merkezi ve ana showroom’umuz New York Manhattan Caddesi’ndeki Hometex binasında bulunuyor. Bu binanın sekizinci katında 600 metrekarelik alanımız var. Oradan büyük zincirlere satış yapıyoruz.

Amerika’da hangi bölgelerde tüketiciyle buluşuyorsunuz?

Merinos olarak büyük ölçekli mağazalarımızdan birini (24 bin metrekare) 2008’de South Carolina’da açmıştık. Amerika’da aldığımız büyük fabrika binalarını mağazaya çeviriyoruz. Georgia’daki mağazamızsa 16 bin metrekare alana sahip. New Jersey’de yeni bir depo tuttuk. O deponun bir kısmını toptan satışa ayırdık. Bir kısmında da perakende satış yapacağız.

En büyük mağazanız sanırız North Carolina’da olacak değil mi?

North Carolina’daki mağazamızı kasım ayında açacağız. 160 dönüm arazi içindeki mağazamızın 75 bin metrekare kapalı alanı var. Aslında burası Burlington Industries’in fabrikasıymış. 1999’da kapatmışlar. Bir başka yatırımcı rezidans yapmak için almış ama olmamış. 2009 sonunda aldığımız binanın tadilatı yaklaşık 1 yıl sürdü. Fiilen haziran ayından itibaren satışa başladık. Şimdi bir reklam kampanyası başlatıyoruz. 600 bin dolarlık bütçe ayırdık. Tüketiciye markayı tanıtmaya çalışacağız.

Özel bir açılış yapacak mısınız?

Ekibimiz mağazayı kasım ayındaki Şükran Günü’nde (Thanksgiving Day) açmak istiyor. Gürültülü bir açılış olacak. Her yıl oradaki yürüyüşe 10 bin kişi geliyormuş. Bunların 5 binini o gün mağazaya çekmek istiyoruz. O gün 7 kilometrelik en uzun kurdeleyi kesip Guinness Rekorlar Kitabı’na girme denemesi de yapacağız. Amerika bizim için önemli bir pazar. Orada büyümek istiyoruz.

Merinos’ta halka arz hazırlıkları nasıl gidiyor?

Halka arz planımızda ve 2012 tarihimizde bir değişiklik yok. Dört yıldır İş Yatırım’dan danışmanlık alıyoruz ve halka arz çalışmalarımız devam ediyor.

Ekonominin soğutulmasıyla ilgili alınan tedbirlerin size olumsuz etkisi oldu mu?

Holding olarak ilk sekiz ayda da yüzde 30 büyüme gerçekleştirdik. Bu hızımızın devam edeceğini ve yılı da yüzde 30’lar civarında bir büyümeyle kapatacağımızı tahmin ediyoruz.

Mobilyada bir durgunluk hissediyor musunuz?

Genelde mobilya için iç piyasada bir durgunluk olduğu yönünde duyumları alıyoruz. Bu yıl haziran, temmuz ve ağustos aylarında mobilyada beklenen işin olmadığını meslektaşlarımız söylüyor. Biz mobilyada yeniden yapılandık. Bu yıl yüzde 50 büyüme bekliyoruz. Genel ciromuz içinde mobilyanın payı da artmaya başladı. Şu anda yüzde 10’lar civarında.

Halıyla çok özdeşleştiniz. Başka sektörlere yatırım planlarınız var mı?

Gayrimenkul sektörüne girmek için çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul Küçükçekmece’de 2012’nin ocak ayında bir temel atmayı düşünüyoruz. Oradaki arazimizi 14 yıl önce almıştık. Bir rezidans projemiz var. 60 bin metrekare satılabilir alanı olacak. Toplam inşaat alanı 90 bin metrekareyi buluyor. 250 milyon TL’lik bir yatırım planladık.

Enerji sektörüne ilginiz devam ediyor mu?

Enerji sektörünü şu anda izliyoruz. Rüzgardan hidroelektrik santrale kadar birçok alternatifi takip ediyoruz.

Bu arada bir iplik fabrikası kiraladığınızı duyduk...

Evet, Dinçkök Grubu bünyesindeki Akal İplik’in Zonguldak Alaplı’daki fabrikasını iki ay önce kiraladık. Akrilik triko ipliği üreten bu tesislerde 400 kişi çalışıyor. Bu işten önümüzdeki yıl 100 milyon TL ciro hedefliyoruz. Halı ile triko ipliği makineleri arasında çok fark yok. Bu tesisleri gerektiğinde halı ve battaniye ipliği üretimine kaydırmak için kiraladık.

Türkülerle dinleniyor

İbrahim Erdemoğlu, 1962 Adıyaman Besni doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu olan Erdemoğlu, birçok işadamının aksine iş hayatında çok da yorulmadığını söylüyor. Ağırlıklı olarak İstanbul Yenibosna’daki grup merkezinde bulunduğunu söyleyen İbrahim Erdemoğlu, “Antep’e fazla gitmiyorum. Oradaki işleri abim (Ali Erdemoğlu), kardeşim (Mahmut Erdemoğlu) ve eniştem yürütüyor. Diğer şirketlere de gerekli oldukça gidip geliyorum. Önemli olan doğru insanlarla çalışmak” diyor.

İbrahim Erdemoğlu, bu yıl bir cruise gemisiyle ailecek İskandinav Ülkeleri’ne tatile gitmiş. Ancak o asıl türkülerle dinlendiğini anlatıyor: “Evde otururken Türk halk müziği programı çıktığında akan sular durur. Gece saat 3’e kadar sürse bile oturur zevkle izlerim. Onun haricinde farklı bir dinlenme olanağım da yok zaten.”

Besni’ye kampüs yapıyor

Erdemoğlu Şirketler Grubu, çalışanlarının konut sahibi olmasına destek olan ender şirketlerden. İbrahim Erdemoğlu, Gaziantep’te bu şekilde 500 çalışanın konut sahibi olduğunu anlatıyor. Erdemoğlu, “Şu anda üçüncü ve son etabın inşaatı başladı. Tahmin ediyorum 1.5 yıl sonra onu da teslim edeceğiz. Böylece 800 konutu tamamlamış olacağız” diyor.

Bugüne kadar eğitime birçok eser kazandıran Erdemoğlu ailesi, şimdi de Adıyaman Üniversitesi için Besni’de bir kampüs yapmaya hazırlanıyor. İbrahim Erdemoğlu, bu konuda şu bilgileri veriyor: “Besni ilçesinde babamızın adına Adıyaman Üniversitesi’ne bağlı bir eğitim kampüsü yapacağız. İçinde mimarlık fakültesi, yüksekokul ve yurt binaları olacak. Şu anki hesaplarımıza göre 10 milyon dolarlık bir proje. Başladıktan sonra 2-3 yıl içinde tamamlayıp teslim etmeyi düşünüyoruz.”

Rahime Baş Uçar/Para

Güncellenme: 30/09/2011   
6511  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim