Müşteriye Verilen Güven İpek Mekik Halı
 
 
Temelleri 1960' lı yıllarda atılan ve artan üretim kapasitesi ile sektörde önemli bir yere sahip olan İpek Mekik Halı, ürün kalitesi, farklı çizgisi ve kendine özgü desenleriyle dikkat çekiyor. Halı sektörü hakkında bizleri aydınlatan Oktay CEYHAN, yaptığı çalışmaları, sektörün durumunu ve gelecek projelerini de bizler için anlattı.


 
Halı sektörüne nasıl girdiniz?

1960 yılında Adıyaman ili, Besni ilçesinde küçük bir atölyede, dede mesleği olan savan üretimi ile bugünkü temelleri atılan İpek Mekik Halı, 1972 yılında üretim ve kapasitesini arttırmak amacıyla Gaziantep'e taşındı. Gaziantep'te 1985 yılına kadar savan ve kilim üretimi yapan firmamız, bu yıldan itibaren mekanik tezgahlarda halı üretimine başlayarak kesintisiz olarak 26 yıldır sürekli büyüyen ve yeniliklere öncülük eden bir marka firma olarak halı sektöründeki yerini aldı.
 

Bayilik sistemine geçmenizin size getirileri nelerdir?

Bayilik sistemi, her türlü ürün ve hizmetin daha kolay ve organize bir şekilde tüketiciye ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Hiçbir imalatçı firma hitap ettiği pazara doğrudan ürün sunma başarısını gösteremez. Onun yerine bayilikler vererek veya franchasing sistemiyle ürünlerini o pazarlara daha rahat ve geniş ölçüde arz etme olanağı bulur. İşte İpek Mekik Halı bu maksatla her bölgede güçlü bayilerle çalışarak hem üretimini ve hem de istihdamını arttırmaktadır.
 
Gaziantep'ten İzmir'e bölge bayiliği oluşturulması hakkında ilgi verebilirmisiniz?


Tüm müşterilerimize daima kalitenin, tasarımın, desenin en iyisini vermekteyiz. İzmir'e bayi açmamızdaki en önemli faktör, o bölgede geçmişten gelen bir ağırlığımızın olması münasebetiyle, ticari olarak bu ağırlığı devam ettirme amacımızdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca, İzmir bayiliğimiz vasıtasıyla Gaziantep ilimizde halı üretimi yapan bazı firmalarında Ege Bölgesi ana bayiliğini yapmaktayız.  
Bu firmalardan müşterilerimizin talepleri doğrultusunda koleksiyonumuzda yer almayan kaliteleri almakta ve müşterilerimize sunmaktayız. 

 
Bize ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tüm halılarımız % 100 akrilik makine halısıdır. Ancak, kullandığımız farklı ip ve desen özellikleri dikkate alındığında ürün gruplarımızı 4 ana kısımda tanımlayabiliriz. Bunlar: Kervansaray, Akustik, Elegancia ve Nepal Soft.
 
Birçok farklı marka altında hizmet veriyorsunuz? Bu markalarınızın farklı yönleri nelerdir?

Tüm halılarımız son teknolojiyle donatılmış bilgisayarlı makinelerde imal edilmektedir. Kalite ve güven temel prensiplerimizdir. Bu bağlamda ürünlerimizde kalite bakımından hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Ancak, piyasanın ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, halıların hav yükseklikleri, uç sıklıkları, gramajları, renk kombinasyonları ve iplik denyeleri modifiye edilerek farklı markalar elde edilmektedir. Bu düzenlemeler yapılırken yine renk uyumu, desen güzelliği, dokuma kalitesi gibi temel konular üzerinde titizlikle durulmaktadır.
 
Halıda renk önemli bir unsur. Renk gruplarınızı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz? Halıda sezonun trend renkleri ve desenleri nelerdir?

Halıda renk gerçekten önemli bir unsurdur. Renk gruplarımızı oluştururken arge birimimiz piyasada tekstil sektörlerinde (perde, mobilya vb. gibi) oluşan renk gruplarını takip ederek, bu renkleri farklı kombinasyonlarda çalıştırmak suretiyle kalitelerimize yansıtmaktadır. Zira,  tüm ev tekstil ürünleri (perde, mobilya, halı vs. ) bir ahenk içerisinde olmak zorundadır. Piyasanın trend renkleri şu anda kahve ve tonları, gri ve tonları ve beyaz renklerdir. Trend desenler ise modern desenlerdir.
 
Sizce iyi bir halı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Öncelikle dokuma olarak kalitesi yüksek, uzun ömürlü ve sağlam ipliklerle üretilmiş olmalıdır. Desen ve renk uyumu kesinlikle şarttır. Göze hoş gelmeli, ipeksi bir dokunuşu olmalıdır. Kir, toz ve benzeri zararlı maddeleri barındırmamalı ve defalarca yıkansa dahi orijinalliğini uzun yıllar muhafaza etmelidir.
 
Halıcılıkta yaşanan hızlı gelişimi neye bağlıyorsunuz? İpek Mekik Halı bu değişim ve gelişime nasıl ayak uydurdu?

Halı günümüzde sadece bir yer kaplama örtüsü değil, aynı zamanda bir dekor aracı olarak da kullanılmaktadır. Teknolojinin inanılmaz boyutlara ulaşması ve her alanda üretimin artması elbette halıcılığı da etkilemiştir. İmalatın fazla olması neticesinde üreticiler ürünlerinin tamamını piyasaya arz etmek amacıyla kalite, desen çeşitliliği ve renk uyumu noktalarında daima yenilikler peşinde koşmaktadırlar. Bu ise halıcılığın hızla gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu gelişim ve değişim nedeniyle, bizlerde teknik ekipmanımız ve deneyimli kadromuzla piyasa koşullarını yakından takip ederek gelişmelere anında cevap veriyor, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda yeni trendleri halkımızın beğenisine sunuyoruz

 
Halı firmalarının sayısının fazla olması, sektörü nasıl etkiliyor?

Halı firmalarının sayısının fazla olması doğal olarak üretimin fazla olmasına ve üretim fazlasının eritilmesi noktasında zorluklara sebebiyet vermektedir. Üretimin fazlalığı ürünlerin fiyatlarının düşmesine ve kar marjlarının minimum noktalara inmesine neden olmaktadır. Ancak bununla birlikte, halı firmaları bu darboğazdan kurtulmak için hep yenilikler peşinde koşmakta ve tüketiciye farklı ürünler sunmak için yarışmaktadırlar. Bu yarış ve rekabet ise hem halıcılığın gelişmesine, hem de müşterilerimizin memnuniyetine vesile olmaktadır.
 
Son olarak İpek Mekik Halı'nın hedeflerinden bahseder misiniz?

2011 ve sonraki yıllar için hedeflerimiz, dinamik ve güçlü kadromuzla birlikte makine parkurumuzu arttırarak üretim ve istihdamı arttırmak, yeni markalarla güçlenmek arzusundayız. Tüm Türkiye çapında bayilik ve franchasing yoluyla etkin bir marka olmak ve bunun yanında ihracat rakamlarımızı da arttırmayı hedefliyoruz. İpek Mekik Halı, ekonomik krizlerde dahi yatırımı ve istihdamı düşünen bir firma olarak geleceğe umutla bakmakta ve çalışmalarında Önce insan' prensibini baz alarak çevresine duyarlı olmaktadır.

  Kaynak
Black&White

Güncellenme: 13/04/2011   
7809  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim