Selahattin Kaplan; "Birlikte Hareket Edersek Aşamayacağımız Engel Yoktur"
 
 
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği Başkanlığı seçimleri 19 Nisan 2010 tarihinde yapıldı. Başkanlık seçiminde ipi göğüsleyen Selahattin Kaplan ilk röportajını Carpetrium’a verdi.
Türkiye Halı ihracatının %80’ini gerçekleştiren Gaziantep’te yeni kurulan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği Başkanlığı seçimleri 19 Nisan 2010 tarihinde yapıldı. Başkanlık seçiminde ipi göğüsleyen Selahattin Kaplan ilk röportajını Carpetrium’a verdi. 25 yıldan beri halı sektörünün içinde olan, halıcılığın her kademsinde birebir bulunan ve sorunlarını çok iyi bilen Selahattin Kaplan ile Birliğin kuruluş süreci ve geleceğe dair projeleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Carpetrium- Sayın Selahattin Kaplan sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

1967 Gaziantep Oğuzeli doğumluyum.25 yıldır halı sektörünün içerisindeyim. Halıcılık sektörünün hemen hemen her kademesinde görev aldım. Yaklaşık 20 yıldan beri ihracat yapmaktayız. Şuan kendi firmamız olan Kaplan Kardeşler Halı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimi sürdürmekteyim. Üreticiliğin yanı sıra,   Gaziantep Halı ve Dokumacılar Odası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak da halı sektörüne hizmet etmeye çalışmaktayım.

Aynı zaman da Gaziantep Sanayi Odası Meclis Üyesiyim. 19 Nisan’da yapılan seçimde de Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği Başkanı oldum. 


Carpetrium – İstanbul’da Halı İhracatçılar Birliği vardı. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği’nin kurulmasına neden ihtiyaç duyuldu?

 

Türkiye dünyanın en büyük makine halı üreticisi ülkelerinden biridir. Türkiye’de ise Gaziantep bu üretimin yaklaşık 80’nini gerçekleştirmektedir. Bu rakam her geçen gün daha da artmaktadır. Bu kadar büyük kapasiteye sahip olan Gaziantep’te bir birliğin kurulması artık bir zorunluluk haline gelmişti. Çünkü sorunlarımızı en iyi bizler biliyoruz. Bunu da ancak en iyi bizler çözebilirdik. İşte bu nedenle Halı İhracatçılar Birliği’nin Gaziantep’te kurulması bizim açımızdan önemliydi. Bunu gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz.

 

 

Carpetrium - Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği kuruluş sürecinden bize bahseder misiniz?

 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği’nin kurulması ile ilgili ilk çalışmalar yaklaşık 5 yıl önce başladı. Oldukça zorlu geçen bu süreçte bir takım engellemeler ve sıkıntılar ile karşılaştık. Bu birliğin kurulması için bazı şartları yerine getirmemiz gerekiyordu. İlk etapta, bizden 50 tane ihracat yapan firma bulmamız ve bu yönde bir talep oluşturmamız istendi. Ancak biz 50 ihracatçı firmayı bir araya getirme konusunda sıkıntı yaşadık. Bundan dolayı bir süre beklemek zorunda kaldık. Biz 50 tane firma bulmakta zorlanırken yeni çıkan İhracatçılar Birliği Kanunu ile bu sayı 75’e çıkarıldı. Bu zorluklar bizlerin bir araya gelmesine de sebep oldu. Daha önce 50 kişiyi bulmakta zorlanmıştık ama belli bir süre sonra 75 firmanın da üzerine çıkarak 80 firmayı bir araya getirmeyi başardık. Yeterli sayıya ulaştıktan sonra TİM ve sonrasında Müsteşarlık ve Devlet Bakanının onayı ile Birliğimiz kuruldu.

Bu süreçte bizi engellemek isteyenlere karşı başta Milletvekillerimiz olmak üzere, Sayın Valimiz oda başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve değerli sanayicilerimizin katkıları çok büyük oldu. Bizleri bu aşamada yalnız bırakmayan ve emeği geçen herkese bir kez daha sizin aracılığınız ile buradan teşekkür etmek istiyorum.

 


    


Bu birliğe üye olmak firmalara birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlardan faydalanabilmeleri için öncelikle tüm firmaların birliğimize üye olması gerekmektedir. Aksi takdirde ihracat yapmaları mümkün olmayacaktır. Halı ihracatçısı olarak hepimiz ortak sorunlar yaşamaktayız. Önümüzdeki dönemlerde, bu sorunların çözümlerine dönük olarak da birlik çatısı altında ortak kararlar alacağız. 


Carpetrium - Birliğe üyelik koşulları nedir? Kimler bu birliğe üye olabiliyor?

 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliğine, halı ihracatı yapan herkesin üye olması mümkündür. Hali hazırda faaliyetlerini sürdüren Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğine zaten halı ihracatı yapan herkesin üyeliği bulunmaktadır. Çünkü Halı İhracatçılar Birliği kurulmadan önce bizler Güneydoğu Tekstil İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyetlerimize devam ediyorduk. Yapılması gereken tek şey; Güneydoğu Tekstil İhracatçıları Birliği’nden, Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği’ne üyeliği kaydırmak için bir dilekçe ile başvuruda bulunmak olacaktır.

 

 

Carpetrium - Halı İhracatçılar Birliği’ne üyelik firmalara ne tür avantajlar sağlayacak?

 

Bu birliğe üye olmak firmalara birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlardan faydalanabilmeleri için öncelikle tüm firmaların birliğimize üye olması gerekmektedir. Aksi takdirde ihracat yapmaları mümkün olmayacaktır. Halı ihracatçısı olarak hepimiz ortak sorunlar yaşamaktayız. Önümüzdeki dönemlerde, bu sorunların çözümlerine dönük olarak da birlik çatısı altında ortak kararlar alacağız. Sektör olarak birlikte hareket etmek, birlikte sorunlara çözümler bulmak bizleri daha güçlü kılacaktır. Bunun yanı sıra,  yurtdışında var olan gümrük sorunları, açık hesap mal satmak, nakliye, hammadde temini gibi sorunlar her ay düzenli olarak yapılacak toplantılarda konuşulup karara bağlanacaktır. Bu toplantıda herkesin sorunları tek tek dinlenerek, çözüm yolları bulunacaktır. Birlikte hareket ettiğimiz sürece yurtdışındaki ve yurtiçindeki sorunlarımızı çok daha kolay aşabileceğimize inanıyorum.

 

 

Carpetrium - Başkanlık seçiminde toplamda 82 üye oy kullandı. Ancak halı ihracatçısı firma sayısının daha fazla olduğu bilinmektedir. İhracatçı firma sayısının daha fazla olduğunu düşünürsek; neden bu kaz az üye oy kullandı?

 
Evet, sizin de belirttiğiniz gibi halı ihracatçısı firma sayımız 82’den çok daha fazla. Şuan ki elimizde olan bilgilere göre bu sayı yaklaşık 180–200 civarındadır. Ancak, seçimde sadece 82 üyenin oy kullanmasının sebebi; bu seçimde Halı İhracatçılar Birliği kurucularının oy kullanabiliyor olmasıdır. Daha sonraki seçimlerde bütün üyelerimizin sürece katılımı ve oy kullanması sağlanacaktır.


Carpetrium - Güneydoğu Halı İhracatçılar Birliği’nin yeni dönem projeleri nelerdir?

 

Halı İhracatçıları Birliği'nin kurulmasının sektöre birçok fayda sağlayacağını düşünüyorum. Birlik adından da anlaşılacağı üzere bizleri bir araya getirdi. Ve bunun seçimlerden önce olması da bizim için ayrıca bir avantaj sağladı Hiç bir devlet, ülkesine nihai ürünün girmesine sıcak bakmadığı için her devlet kendi sanayisinin gelişmesi yönünde çalışmalara ağırlık vermektedir. Bu sebeple ihracat yaptığımız ülkelerde çeşitli sorunlar ve engellemelerle karşılaşıyor olmamız başlıca sorunlarımız arasındadır. İlk etapta bu ve benzer problemlerle birinci elden ilgilenerek, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacağız. Bundan sonra ilk hedefimiz; birlik ve beraberlik içerisinde çalışmayı sağlamaktır. Bu birlik ve beraberliği sağlarsak aşamayacağımız engel yoktur. Ayrıca, birlik üyelerimizin önerilerini, eleştirilerini de dikkate alarak önümüzdeki dönemde sektör ihracatını arttırmak için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.

 

Carpetrium - Son zamanlarda hammadde fiyatlarında özellikle de jüt fiyatlarında ciddi artışlar söz konusu. Konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Size göre, bu durum sektörün geleceğini nasıl etkiler?

 

Jüt son zamanların önemli sorunu haline gelmiştir. Fiyatların bir anda tavan yapması sektörü olumsuz yönde etkileyerek, çıkmaza sokmuştur. Geçen yıl ekilen mahsulün, ihtiyaçları karşılayamaması yaşanan sıkıntının başlıca sebeplerindendir. Bunun yanı sıra bazı insanların durumu lehine çevirmek adına fırsatçılık yaptıklarını düşünüyorum. Durumu aşmak için herkes kendi olanakları dâhilinde, kendi jütlerini imkânları çerçevesinde ithal etmeye çalışmaktadırlar. Sorunun 8. aya kadar çözümlenmesini bekliyoruz. Bu konuyla ilgili önümüzdeki dönemde de bir takım ortak kararlar alacağız.

 

 

Carpetrium - Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

 

Buradan bir kez daha uzun süredir sektörün ihtiyaç duyduğu bu birliğin Gaziantep’e getirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim.

 

Sizlere de sektör adına yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Carpetrium sektöre yön veren haberler yapıyor, Amacına uygun olarak halı sektöründeki üretici, tüketici ve sektör yan sanayini sanal ortamda bir noktada buluşturmayı başarıyor. Sonraki dönemlerde çok daha başarılı işlere imza atacağımıza eminim. Başarılarınızın devamını dilerim...  

 

 

 

 
Carpetrium Özel Röportaj : Aslı Ağar - Sadık Duyan

Güncellenme: 24/04/2010   
5387  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim