Uğur Uysal; "Moda ve Tasarımla Yüksek Katma Değerli Ürünler Yapmalıyız"
 
 
Sektörümüze yönelik yepyeni ürünleriyle gündemde olan Turkuaz Halı'nın ortaklarından Uğur Uysal ile dünü, bugünü ve geleceği konuştuk…


 


Merkezi İstanbul olan Turkuaz Halı, 10 yıldır halı üretimi ve ihracatı yapan, yabancı ortaklı bir firma. Kendi Ar-Ge'sini yapabilen, kendi ürün ve tasarımını geliştirebilen, Türkiye'deki nadir firmalardan biridir. Sektörümüze yönelik yepyeni ürünleriyle gündemde olan Turkuaz Halı'nın ortaklarından Uğur Uysal ile dünü, bugünü ve geleceği konuştuk…

Carpetrium- Uğur Bey, bize kısaca kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?

1975 Bitlis doğumluyum. Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum. Yıllardır halı sektörünün içerisindeyim. Halıcılık sektörünün birçok kademesinde görev aldım. Bir dönem, Gümüş suyu Halı’nın Uzak Doğu Pazarlama Müdürlüğünü yaptım. 2001 yılında halı ihracat pazarlaması yapan 2 arkadaşımız ile Turkuaz Halı’yı kurmaya karar vererek, bu süreci başlatmış olduk.

Turkuaz Halı, Türkiye'nin önde gelen zemin kaplaması üreticilerinden ve lider ihracatçılarındandır. Firmamız, Saf Yün ile Akrilik ve Polypropilen Halı üretiminde ülkemiz ihracatında önemli bir konuma sahiptir. 42 ülkeye yapılan satışlarımız, büyük bir tecrübe ile birlikte firmamıza uluslararası piyasalarda haklı bir ün sağlamıştır.

   

Carpetrium- Turkuaz Halı’nın ürün gruplarından bahseder misiniz? Ürün gruplarınızı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?


Doğal deri, doğal kürkten mamul el halıları, yün ve yünlü makine halılarında branşlaşmış olan firmamız, bu ürünlerin yanında sentetik makine halıları da üretmektedir. Üretim akışı olarak; sahip olduğumuz modern teknik donanımla, halılarımızı mevcut dokuma sistemlerini en iyi şekilde kullanarak üretmekteyiz.

Ürün gruplarımızı oluştururken; orta ve üst gelir seviyesine yönelik ürün tasarımları yapmaktayız. Giyimden, ev tekstiline kadar tüm yeni trendleri takip ederek, sektör dışındaki tasarımcılarla da çalışarak koleksiyonlar hazırlıyoruz. Ürün gruplarımızı oluştururken, tüm dünyadaki modayı ve sektördeki teknik gelişmeleri takip etmeye ve ürünlerin müşteriler ile pazarın ihtiyaçlarını karşılamasına özen gösteriyoruz.

Carpetrium- Turkuaz Halı’yı sektördeki rakiplerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

İş ahlakı, özveri ve disiplin ile kaliteden ve bu yönde hizmetten ödün vermeden çalışmak temel prensiplerimiz arasındadır. Turkuaz Halı olarak, geleneklerimize bağlı, yenilik ve eleştirilere açık bir biçimde özveri ile çalışıyoruz. Firmamızın her çalışanı kendini, müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesine adamıştır. Müşteri Odaklı Satış Stratejisi ile mükemmel bir servis yanında, güvenilirlik ve kalite güvencesini de beraberinde sunuyoruz.

Turkuaz Halı, sürekli inovatif ürünler üreten, kendi markasıyla ihracat yapabilen nadir yerli halı firmalarından biridir. Bunun yanı sıra, geniş teknolojik imkânlarımız ve işinin ehli kadromuz sayesinde, dinamik bir çalışma ortamında, her beğeniye ve her bütçeye uygun ürün sunma imkânına ve zamanında teslimat imkânlarına sahibiz. Biz müşterilerimizin taleplerini zamanında ve sıfır hatayla karşılamaya özen gösteriyoruz. Turkuaz Halı olarak, hem müşterilerimiz adına trendleri takip ediyoruz, hem de müşteriler ilerimizden gelen farklı talepleri karşılayabiliyoruz. Bu hizmetlerden dolayı da müşterilerimiz bizi tercih ediyorlar.

 

Carpetrium- Bize Turkuaz Halı’nın teknoloji ve Ar-Ge yatırımı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Turkuaz Halı olarak, 40’dan fazla ülkeye ürün satıyoruz. Kendimize belirlediğimiz hedeflerimiz doğrultusunda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekmektedir. Firma ortaklarımızdan bir tanesinin Tekstil Mühendisi olması bu bağlamda işimizi kolaylaştırıyor. Çünkü bu sayede iplik ve dokuma teknikleri üzerine sürekli yeni teknolojiler üzerine çalışıyoruz. Teknolojiyi takip etmek kadar Ar-Ge’ye de büyük önem veriyoruz. Bu aşamada da İtkib, Ekoteks ve Ar-Ge merkezlerinden de destek alıyoruz. Teknoloji iyi takip etmemiz ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önem, bizi rakiplerimizden ayırıyor.

  

                                

Carpetrium- Turkuaz Halı olarak ihracat yaptığınızı da biliyoruz. Ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz ve ihracatta ne tür politikalar izliyorsunuz?

 

Pazarlama Departmanı’nın yurtdışı seyahatleri ve katıldığımız fuarlar dışında, yurtdışı tanıtım ofisleri ve ihracatçı birlikleri vasıtasıyla uluslararası tescile sahip markamızı tanıtmaktayız ve sadece kendi markamızla ihracat yapmaktayız.

 

Turkuaz Halı olarak 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat için odaklandığımız tek bir ülke olmayıp, sınırlarımızı geniş tutmaya gayret gösteriyoruz.   

Carpetrium- Bildiğimiz kadarıyla TEMA Vakfı ile bir sosyal sorumluluk projesi başlattınız. Bize bu proje hakkında bilgi verir misiniz?

Tema ile yürüttüğümüz projede yurtiçinde satılan her ürünümüz için Tema tarafından oluşturulan TURKUAZ ORMANI’nda ağaç dikiyoruz. Ülkemize karşı olan sosyal sorumluğumuzu bu şekilde yerine getirmeyi ve yarınlara çöl olmamış yeşil bir ülke bırakmaya yardımcı olmaya çalışıyoruz.


Bu proje ile;


Ürünlerimizin üretim proseslerinde yapılan iyileştirme çalışmaları ile enerji ve su tüketiminde % 15 tasarruf sağlandı, Üretim esnasında oluşan fireleri minimize eden planlamalar yapıldı. Ürün performansını göz önünde tutarak, daha fazla  jüt, pamuk, yün gibi doğal ve geri dönüşümlü malzemeler kullanıldı, Üretim ve Yönetim binalarımızda her türlü iletişim ve dosyalama bilgisayar ortamında yapılarak kâğıt sarfiyatı azaltıldı ve gereklilik halinde harcanan kâğıtlar da geri dönüştürülmek üzere düzenli olarak Tema vakfına gönderilmektedir.

Carpetrium- Türkiye halı üretiminde çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen, dünya halı ticaretinden aldığı pay istenilen düzeyde değil. Size göre bunun nedenleri nelerdir?

Evet, sizinde belirttiğiniz gibi, Türkiye Halı üretimi konusunda oldukça önemli bir yere sahip olmasına rağmen, dünya halı ticaretinde istediği payı alamıyor. Elbette çok sayıda nedenin, durumu açıklıyor olması kaçınılmaz. Ancak; bana sorarsanız başlıca sebeplerin, Markalaşma, Ar-Ge ve Tasarım Eksikliği olduğunu söyleyebilirim.

Ancak; kopyacılıktan kurtulup, kendimize özgü işler yaptığımızda pazar payımızı yükseltecek ve katma değeri yüksek ürünler üretebileceğiz. Aynı ürünü Belçika 10 Euro ile yok satarken, bizler 10 Usd’ye ürün satmakta zorlanıyoruz. Burada bir terslik yok mu sizce? Maalesef sektörümüz, moda, tasarım, ürün geliştirme konusunda yetersiz olduğundan, dünya halı ticaretinden aldığımız pay istenilen düzeyde olmuyor.

  

                                  

Carpetrium- Turkuaz Halı’nın 2010 yılı hedeflerini ve 2010 da ne gibi projelere odaklandığını öğrenebilir miyiz?

2010 da ihracatımızı %20 artırırken, son 4 yıldır uyguladığımız üzere katma değeri yüksek ürünlerin payını genel satışımız içinde arttırmaya devam edeceğiz. Ancak bu şekilde, ülkemiz de reel bir getirinin sağlanacağı kanısındayım. Zira makineden hammaddeye tüm girdileri ithal olan, montaj sanayisinden başka bir şey olmayan Türk Makine halıcılığı ancak katma değerli ürünler ile ülkeye gerçekten bir kazanç getirir. Aksi taktirde sektörümüzün ilerlemesi aşamasında sıkıntılar yaşarız.

Carpetrium- Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Bence, önümüzdeki 10 yılda Türk makine halıcılığı, cirosunu 3’e katlayacak ancak, önemli olan sadece ciro değil, Belçikalının yaptığı gibi moda ve tasarımla yüksek katma değerli ürünler yapmak…

 

Güncellenme: 24/05/2010   
7718  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim