Yeni Tutkunuz... Kartal Halı
 
 
Bu ayın röportaj konuğu; Kartal Carpet Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Kaplan.1985 yılında Gaziantep’te kurulan Kartal Halı, bugüne kadar dokuduğu el halısı görünümünde nadide makine halılarıyla, farklı tasarımlarıyla Türk halı sektörünün öncü firmalarından biri olmuştur. Kartal Halı “Yeni Tutkunuz” sloganıyla çıktığı bu uzun yolda gerçekten de tüketicilerin yeni tutkusu olmayı başarmış bir firmadır. Biz de Kartal Halı Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Kaplan ile Kartal Halı’nın dününü, bugününü ve geleceğini konuştuk.

Fahrettin Bey, bize firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

 

Kartal Halı, üretimine ve uluslararası ticaretine 1985 yılında başlamıştır. Bu süreçten itibaren firmamız hem fiziki hem de teknik donanım olarak hızlı bir şekilde teknolojiyi takip ederek kendini sürekli geliştirmiştir.


Toplamda 50.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren firmamız sektörün çok önemli bir üreticisidir. İplikten dokumaya, oymadan halı tıraşına kadar her aşamanın takip ve kontrolünü kendi bünyemizde yapabildiğimiz modern bir üretim tesisine sahibiz.

 

Özellikle son beş yıldan beri Kartal Halı olarak Türkiye’nin ihracat şampiyonları arasında ilk sıralarda yer almaktayız. Dünya’da 40’dan fazla ülkeye çok farklı ürün gruplarıyla ürün ihraç ediyoruz. Bu başarıyı yakalamak için bütün ekip arkadaşlarımızla birlikte çok çalıştık. Bugün ülkemize kazandırdığımız katma değer ve ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmekten dolayı son derece mutluyuz.


 

             


Bize ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Üretimimiz; hammadde menşei olarak P.P. BCF, Heat-Set, Frize, Shaggy, akrilik ve viscon'dan üretim olan parça ve duvardan duvara halılardır. Firmamız parça halı üretimin de yıllık kapasite olarak 10.000.000 m2'dir. P.P. iplik üretimimiz yıllık olarak 13.000 ton dur.

Üretim akışı olarak; kendi ürettiğimiz ipliklerle, sahip olduğumuz modern teknik donanımla en üst düzeyde parça ve duvardan duvara halının yapılmasında her türlü geleneksel ve modern makine teçhizatımızla mevcut dokuma sistemlerini en iyi şekilde kullanarak üretimimize devam etmekteyiz.


     


Size göre müşteriler neden Kartal Halı’yı tercih etmelidirler?

Biz Kartal Halı olarak, müşterilerin “yeni tutkusu” olmaya aday olduk. Bugüne kadar da bunu büyük ölçüde başardığımızı düşünüyorum. İş ahlakı, özveri ve disiplin, kaliteden ve kaliteli hizmetten taviz vermeden çalışmak temel ilkemizdir. Her zaman kaliteli mal ve kaliteli hizmet sunmak için uğraşıyoruz. Geleneklerimize bağlı, yeniliklere ve eleştirilere açık özverili çalışıyoruz.

 

Üretim olarak son derece iyi bir teknolojiye ve çalışan kadrosuna sahibiz. Bu durum, en az hatayla zamanında üretim yapmamızı sağlıyor. Biz müşterilerimizin taleplerini zamanında ve sıfır hatayla karşılıyoruz. Kendi iplik üretim tesisimizin olması, bize dünya trendlerine uygun üretim olanağı sağlıyor. Kartal Halı olarak, hem müşterilerimiz adına trendleri takip ediyoruz, hem de müşterilerilerimizden gelen farklı talepleri karşılayabiliyoruz. Yine müşteri için önemli bir unsur teşkil eden rekabet edilebilir ücret politikasıyla müşterilerimizi memnun ediyoruz. Bu hizmetlerden dolayı da müşterilerimiz bizi tercih ediyorlar.


             


Firma olarak teknolojik gelişmelere çok önem verdiğiniz ve farklı ürün gamları için ciddi yatırımlar yaptığınızı gözlemliyoruz. Bize Kartal Halı’nın teknoloji ve Ar-Ge yatırımları hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Kartal Halı olarak altı kıtada 40’dan fazla ülkeye ürün satıyoruz. Ve biz hedefimizi “bir dünya markası olmak” olarak belirledik. Bu nedenledir ki üretim parkurumuzun dünya standartlarıyla paralel seyretmesi gerekiyor. Bunu sağlayabilmek içinde teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Sizin de belirttiğiniz gibi çok farklı ürün gamlarına sahibiz. Müşteri memnuniyetini sağlamak ve uluslar arası bir marka olabilmek için çok farklı ürün portföyüne sahip olmanız gerekiyor. Bunu da ancak teknolojik gelişmelere iyi takip ederek yapabilirsiniz. Teknolojinin takip edilmesi kadar AR-GE’ye büyük önem veriyoruz. Çünkü teknoloji AR-GE ile birleşince ortaya daha güzel sonuçlar çıkıyor. Kurmuş olduğumuz AR-GE ekibimiz ile hem yenilikler yapıyoruz hem de sektörel gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Teknoloji iyi takip etmemiz ve AR_GE’ye verdiğimiz önem, bizi rakiplerimizden ayırıyor.

 

Halıda renk önemli bir unsur. Renk gruplarınızı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Kartal Halı olarak, çok farklı kültürde tüketicilere hitap eden ürünler yapıyoruz. Bu nedenle ürün gruplarımızda oldukça geniş. Ürün gruplarını oluştururken, ürünlerin tüketileceği ülkenin kültürel özelliklerini, renklere yükledikleri anlamları ve tüketim alışkanlıklarını göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin, Avrupa pazarı   ile Asya Pazarı, veya Amerika ile Ortadoğu pazarı arasında çok büyük farklılıklar var. Ürün gruplarınızı oluştururken bu farklıları göz önünde bulundurmak zorundasınız. Ayrıca, dünya trendleri ve moda renkleri de çok yakından takip ediyoruz. Bu gelişmelere göre de renk grupları oluşturuyoruz.

 

 


Geleceğe dönük yatırım planlarınız nelerdir? Açılım yapmayı düşündüğünüz pazarlar var mı?


Kartal Halı bu sektörde kalıcı olduğunu ispatlamış bir firmadır. Geleceğe dönük pek çok planımız var. Öncelikli hedefimiz, Kartal Halı’yı uluslarası bir marka yapmak. Bunun için yeniden bir yapılanma süreci başlatmış durumdayız.
  Bu yapılanma sürecinde, markalaşma çalışmalarına ağırlık verdik. Günümüzde markalaşmak çok önemli.   Gelişen ekonomik koşullarda bir marka yaratmak gerekiyor. Kartal Halı ürün sattığımız ülkelerde zaten bir marka. Ama biz dünyada bir marka oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun için gerekli çalışmaları başlatmış durumdayız.

Açılım yapmayı düşündüğümüz pazarlar arasında ise Avrupa ve Amerika pazarları öncelikli pazarlar arasında yer alıyor.  Kartal Halı olarak bu pazarlara zaten ürün satıyoruz. Ama yeni dönem de hedefimiz; bu satışların kapasitesini artırmak ve bu pazarlarda daha etkin bir rol oynamaktır.

             


Son dönemlerde katma değeri yüksek ürünlere yöneldiğinizi biliyoruz. Bu nedenleri nedir acaba?


Artık herkesin yaptığını yaparak ayakta kalma dönemi sona ermiştir. Farklı ürünler ortaya koymak durumundayız. Belçika, İtalya, Fransa, Almanya, düşük katma değerli ürünlerin üretimini bırakırken, özgün tasarımlar, Ar-Ge ve modaya dayalı katma değeri yüksek ürünlerle yüksek karlılıklarını sürdürüyorlar. Bizlerde bunu yapmak zorundayız. Bunu başaramazsak, hep ucuz ürün yapan ülke konumunda kalacağız. Bu, hiç kimsenin istemediği bir durum. İşte bu nedenle bizde katma değeri yüksek ürünlere odaklandık.


Uzun süredir sektörün içinde var olan bir firma olarak yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Yaşanılan sıkıntılar sadece bize özgü sıkıntılar değildir. Genel anlamda bütün sektörün yaşadığı sıkıntılardır. Bu sıkıntıların başında, kalifiye eleman yetersizliği, telif hakları sorunu,
döviz kuru ile birlikte petrokimya fiyatları ile direk bağlantılı olan polipropilen ve akrilik fiyatları ve enerji maliyetleri geliyor. Türk halı sektörü olarak bu sorunları aşmak durumundayız. Örneğin biz ihracatçı bir firmayız. Döviz ile ürün satıyoruz, ancak harcamalarımız TL. sattığınız ürünün parası size ulaşana kadar, bakıyorsunuz ki döviz fiyatları geriye gitmiş. Zaten çok küçük kar marjlarıyla üretim yapıyoruz. Bir de dengesiz döviz kurlarıyla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Yine enerji fiyatlarına bakalım, Türkiye AB ve OECD ülkeleri içerisinde en pahalı elektriği kullanan ülkedir.   Dünyada elektrik enerjisi maliyetleri kilowatt saat başına 5-5.5 sent olmasına karşılık, Türkiye'de 8.6 centtir. Biz bu koşullarda rakiplerimizle nasıl mücadele edeceğiz?

                


Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Halı sektörü, gerek sağlamış olduğu istihdam ve katma değer, gerekse ihracat yoluyla kazandırdığı döviz geliri açısından ülkemiz için önemli bir sektördür. Türk halı sektörü olarak dünyada önemli bir aktör olabilmek ve kazanmış olduğumuz itibarımızı koruyabilmek için yeni döneme kendimizi iyi hazırlamalıyız.


Fahrettin Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.


carpetrium özel haber

Güncellenme: 08/01/2010   
7711  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim